or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 44401 Standard Receptacle Wall Plate, 1 Gangs, Almond, 4-1/2 in H x 2-3/4 in W, Steel
Mulberry 44401 Standard Receptacle Wall Plate, 1 Gangs, Almond, 4-1/2 in H x 2-3/4 in W, Steel
SKU128327
MFGR #44401
Your Cost: $1.0457/ea($104.57 / c)
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Made from the most rugged material available, our Endura™ thermoplastic wallplates are virtually unbreakable and are not susceptible to cracking or warping. We offer the broadest line in any plastic, and can also make custom plates. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
Mulberry is the largest manufacturer of metal wallplates for the electrical industry. We offer over 7,000 different items, with most in stock. Customers can choose from over 40 finishes in painted metal, stainless steel, brass, and other materials. Standard, Princess, maxi, jumbo, or narrow. Custom openings or combinations. From one to ten gangs and beyond. Made from the most rugged material available, our Endura™ thermoplastic wallplates are virtually unbreakable and are not susceptible to cracking or warping. We offer the broadest line in any plastic, and can also make custom plates. Mulberry also has extensive silk-screening and engraving capabilities. We have a comprehensive library of stock silkscreen designs, and do a lot of large engraving jobs for hospitals and other institutions.
Application Residential ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 44401 Country of Origin US Currency USD Cutout (1) Block Duplex/GFI Receptacle EU RoHS Indicator N Finish Semi-Gloss Gang 1 Gross Weight Per Pack 1 lb Number of Ports 1 Standard UL Standards UL 883 Thickness 0.03 in Type Wallplate UNSPSC 39121704 UPC 11 09532744401 UPC 12 09532744401 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Color Brown Material Cold-Rolled Steel Number of Gangs 1 Size 2.75 X 4.50 in Residential Standard shape Cold Rolled Stee
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 44401 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | (1) Block Duplex/GFI Receptacle |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Semi-Gloss |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Number of Ports | 1 |
| Standard | UL |
| Standards | UL 883 |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Wallplate |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 09532744401 |
| UPC 12 | 09532744401 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Color | Brown |
| Material | Cold-Rolled Steel |
| Number of Gangs | 1 |
| Size | 2.75 X 4.50 in |
| Residential |
| Standard shape |
| Cold Rolled Stee |