or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 44151 1GANG SEMI GLOSS ALMOND
SKU74980
MFGR #44151
Your Cost: $1.0457/ea($104.57 / c)
Wallplate, 3.281IN Box Mounting, Application: Residential, Standard: UL 883, Size: 2.75 X 4.5IN, Number of Gang: 1, Cutout: (1) Blank, Material: Cold Rolled Steel, Thickness: 0.03IN, Color: Semi Gloss Almond
Wallplate, 3.281IN Box Mounting, Application: Residential, Standard: UL 883, Size: 2.75 X 4.5IN, Number of Gang: 1, Cutout: (1) Blank, Material: Cold Rolled Steel, Thickness: 0.03IN, Color: Semi Gloss Almond
Application Residential ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 44151 Country of Origin US Currency USD Cutout (1) Blank EU RoHS Indicator N Finish Painted/Smooth Semi-Gloss Gang 1 Gross Weight Per Pack 1 lb Mounting Surface Standard UL Thickness 0.03 in Type Wallplate UNSPSC 39121704 UPC 11 09532744151 UPC 12 09532744151 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Color Brown Material Cold-Rolled Steel Number of Gangs 1 Size 2.75 X 4.50 in Residential 3.281IN Box Mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Residential |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 44151 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutout | (1) Blank |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Painted/Smooth Semi-Gloss |
| Gang | 1 |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Mounting | Surface |
| Standard | UL |
| Thickness | 0.03 in |
| Type | Wallplate |
| UNSPSC | 39121704 |
| UPC 11 | 09532744151 |
| UPC 12 | 09532744151 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Color | Brown |
| Material | Cold-Rolled Steel |
| Number of Gangs | 1 |
| Size | 2.75 X 4.50 in |
| Residential |
| 3.281IN Box Mounting |