or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 30598 Deep Weatherproof Box With Detachable Lugs, Die Cast Aluminum, 37.3 cu-in, 2 Gangs, 7 Outlets
Custom_Product_Images_Illustration
Mulberry 30598 Deep Weatherproof Box With Detachable Lugs, Die Cast Aluminum, 37.3 cu-in, 2 Gangs, 7 Outlets
SKU74935
MFGR #30598
Your Cost: $36.2395/ea($3,623.95 / c)
Mulberry Deep Weatherproof Box, 7 Outlets, 2 Gangs, 3/4 in Knockout, 3/4 in Hub, Vertical (Zero-U) Mount, 37.3 cu-in, Die Cast Aluminum, Baked Aluminum, Gray, 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 2-5/8 in D
Mulberry Deep Weatherproof Box, 7 Outlets, 2 Gangs, 3/4 in Knockout, 3/4 in Hub, Vertical (Zero-U) Mount, 37.3 cu-in, Die Cast Aluminum, Baked Aluminum, Gray, 4-1/2 in L x 4-1/2 in W x 2-5/8 in D
Alternate Catalog Number WP 2G DEEP BX 7H-3/4" Application For Wet Locations ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 30598 Color Gray Country of Origin US Cubic Capacity 37.300 in³ Currency USD Depth 2.625 in EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hub Size 3/4 in Length 4.500 in Mounting Detachable Lug Mounting Orientation Vertical Number Of Outlet 7 Size 4.500 IN Width X 4.500 IN Length X 2.625 IN Depth Standard UL Listed, CSA Certified Standards CSA CertifiedFederal Specification AA-50563UL Listed Type Two Gang Deep UNSPSC 39121305 UPC 11 09532730598 UPC 12 09532730598 Width 4.500 in Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Capacity 37.3 in³ Dimensions 4-1/2 in H x 4-1/2 in W x 2-5/8 in D Material Die-Cast Aluminum Number of Gangs 2 Number of Outlets 7 For Wet Locations Features: All 2-Gang Boxes Come With Detachable Lugs, 2 Close-Up Plugs, And Self-Tapping Ground Screw; 4.5 IN X 4.5 IN X 2.625 IN Deep; Heavy Duty Die-Cast Aluminum, 0.094 IN Thick, With Powder Finish; UL Listed And CSA Approved; Outlets/location: (2) Each End, (1) Each Side, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | WP 2G DEEP BX 7H-3/4" |
| Application | For Wet Locations |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 30598 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Cubic Capacity | 37.300 in³ |
| Currency | USD |
| Depth | 2.625 in |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hub Size | 3/4 in |
| Length | 4.500 in |
| Mounting | Detachable Lug |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Number Of Outlet | 7 |
| Size | 4.500 IN Width X 4.500 IN Length X 2.625 IN Depth |
| Standard | UL Listed, CSA Certified |
| Standards | CSA CertifiedFederal Specification AA-50563UL Listed |
| Type | Two Gang Deep |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 09532730598 |
| UPC 12 | 09532730598 |
| Width | 4.500 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Capacity | 37.3 in³ |
| Dimensions | 4-1/2 in H x 4-1/2 in W x 2-5/8 in D |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Outlets | 7 |
| For Wet Locations |
| Features: All 2-Gang Boxes Come With Detachable Lugs, 2 Close-Up Plugs, And Self-Tapping Ground Screw; 4.5 IN X 4.5 IN X 2.625 IN Deep; Heavy Duty Die-Cast Aluminum, 0.094 IN Thick, With Powder Finish; UL Listed And CSA Approved; Outlets/location: (2) Each End, (1) Each Side, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN |