or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry 30490 DBL POLE SW & COVER 15A
SKU935053
MFGR #30490
Your Cost: $12.751/c($1,275.10 / c)
Mulberry; Switch With Cover; Material: 040 IN Solid Aluminum Plate, Stainless Steel Screws; Finish: Powder Coated; Shape: Rectangular; Mounting: Standard; Number Of Gang: 1; Switches: Double Pole Switch, 15 AMP At 120 VAC; Switch And Cover Or Cover Only: Switch And Cover
Mulberry; Switch With Cover; Material: 040 IN Solid Aluminum Plate, Stainless Steel Screws; Finish: Powder Coated; Shape: Rectangular; Mounting: Standard; Number Of Gang: 1; Switches: Double Pole Switch, 15 AMP At 120 VAC; Switch And Cover Or Cover Only: Switch And Cover
Application For Wet Locations ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 30490 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 1 lb Mounting Standard Mounting Type Standard Number of Gangs 1 Shape Rectangular Standard UL LISTED, CSA CERTIFIED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedCSA Certified UNSPSC 39121304 UPC 11 09532730490 UPC 12 09532730490 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Cover Type 2-Pole Switch Material Aluminum/Stainless Steel Alternate Catalog Number DBL POLE SW & COVER 15A Thickness 0.04 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Wet Locations |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 30490 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Mounting | Standard |
| Mounting Type | Standard |
| Number of Gangs | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Standard | UL LISTED, CSA CERTIFIED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedCSA Certified |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 09532730490 |
| UPC 12 | 09532730490 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Cover Type | 2-Pole Switch |
| Material | Aluminum/Stainless Steel |
| Alternate Catalog Number | DBL POLE SW & COVER 15A |
| Thickness | 0.04 in |