or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Mulberry
Mulberry 30210 WP ALUM BOX 4H-3/4"
Mulberry
Mulberry 30210 WP ALUM BOX 4H-3/4"
SKU443970
MFGR #30210
Your Cost: $7.3821/ea($738.21 / c)
Mulberry; Weatherproof Box; Royal Mountie; Single Gang; Number Of Outlet: 4; Material: 094 IN Heavy duty Die Cast Aluminum; Size: 2.750 IN Width X 4.500 IN Length X 2 IN Depth; Color: Gray; Cubic Capacity: 18 CU-IN; Outlets/location: (2) One End, (1) Other End, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN
Mulberry; Weatherproof Box; Royal Mountie; Single Gang; Number Of Outlet: 4; Material: 094 IN Heavy duty Die Cast Aluminum; Size: 2.750 IN Width X 4.500 IN Length X 2 IN Depth; Color: Gray; Cubic Capacity: 18 CU-IN; Outlets/location: (2) One End, (1) Other End, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN
Application For All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 30210 Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hub Size 3/4 in Number Of Outlet 4 Standard UL Listed, CSA Certified, Federal Specification AA-50563 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedCSA CertifiedFederal Specifications AA-50563 Sub Brand Royal Mountie Type Single Gang UNSPSC 39121305 UPC 11 09532730210 UPC 12 09532730210 Stock Status NONSTOCK Brand Mulberry Manufacturer Mulberry Metal Products Capacity 18 in³ Material Die-Cast Aluminum Number of Gangs 1 Number of Outlets 4 Alternate Catalog Number WP ALUM BOX 4H-3/4" Depth 2 in Hub Style (2) One End, (1) Other End, (1) Back For All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations Features: All 1-Gang Boxes Available With Or Without Attached Swivel Lugs; 2.75 IN X 4.5 IN X 2.0 IN Deep; Heavy Duty Die-Cast Aluminum, 0.094 IN Thick, With Powder Finish; For Use In All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations, With All Standard FS, Outlet, Lampholder Or Splice Box Covers; Ground Screw And 2 Close-Up Plugs Supplied With Each Box; Pre-Tapped Ground Screw Hole; UL Listed And CSA Approved; Comply With Federal Specification AA-50563; Outlets/location: (2) One End, (1) Other End, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN Heavy duty die cast aluminum, 0.094 in THK, with powder finish Pre-tapped ground screw hole Without mounting lugs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 30210 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hub Size | 3/4 in |
| Number Of Outlet | 4 |
| Standard | UL Listed, CSA Certified, Federal Specification AA-50563 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedCSA CertifiedFederal Specifications AA-50563 |
| Sub Brand | Royal Mountie |
| Type | Single Gang |
| UNSPSC | 39121305 |
| UPC 11 | 09532730210 |
| UPC 12 | 09532730210 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Mulberry |
| Manufacturer | Mulberry Metal Products |
| Capacity | 18 in³ |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Outlets | 4 |
| Alternate Catalog Number | WP ALUM BOX 4H-3/4" |
| Depth | 2 in |
| Hub Style | (2) One End, (1) Other End, (1) Back |
| For All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations |
| Features: All 1-Gang Boxes Available With Or Without Attached Swivel Lugs; 2.75 IN X 4.5 IN X 2.0 IN Deep; Heavy Duty Die-Cast Aluminum, 0.094 IN Thick, With Powder Finish; For Use In All Indoor And Outdoor Damp Or Wet Locations, With All Standard FS, Outlet, Lampholder Or Splice Box Covers; Ground Screw And 2 Close-Up Plugs Supplied With Each Box; Pre-Tapped Ground Screw Hole; UL Listed And CSA Approved; Comply With Federal Specification AA-50563; Outlets/location: (2) One End, (1) Other End, (1) Back; Hub Size: 3/4 IN |
| Heavy duty die cast aluminum, 0.094 in THK, with powder finish |
| Pre-tapped ground screw hole |
| Without mounting lugs |