or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Molex® Brad® 103000A01F030 MC 3P FP 3' 16/3 PVC
SKU47688
MFGR #103000A01F030
Your Cost: $26.50/ea
FEMALE; SINGLE KEYWAY; STRAIGHT CONNECTOR; 3 POLE; 600 VAC/VDC V; 13 AMPERE; WIRE CODE 1-GREEN (GROUND) 2-BLACK 3-WHITE; 16 AWG STOOW, STRANDED COPPER CONDUCTOR, PVC JACKET CABLE; YELLOW; LENGTH 3 ft
FEMALE; SINGLE KEYWAY; STRAIGHT CONNECTOR; 3 POLE; 600 VAC/VDC V; 13 AMPERE; WIRE CODE 1-GREEN (GROUND) 2-BLACK 3-WHITE; 16 AWG STOOW, STRANDED COPPER CONDUCTOR, PVC JACKET CABLE; YELLOW; LENGTH 3 ft
Amperage Rating 13 A Catalog Number 103000A01F030 Color Yellow Country of Origin MX Gross Weight Per Pack 0.3300 lb Material PVC Type Single Ended UNSPSC 39121413 UPC 11 78172553392 UPC 12 78172553392 Voltage Rating 600 V Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Woodhead® Manufacturer Molex Connector Type Female Alternate Catalog Number 1300060217 ARRA Compliant U Buy American Compliant N Currency USD EU RoHS Indicator U Finish STOOW Sub Brand Mini-Change
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 13 A |
| Catalog Number | 103000A01F030 |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | MX |
| Gross Weight Per Pack | 0.3300 lb |
| Material | PVC |
| Type | Single Ended |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC 11 | 78172553392 |
| UPC 12 | 78172553392 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Woodhead® |
| Manufacturer | Molex |
| Connector Type | Female |
| Alternate Catalog Number | 1300060217 |
| ARRA Compliant | U |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Finish | STOOW |
| Sub Brand | Mini-Change |