or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® SCX1W T-Bar Clip With Wing Nut Washer, For Use With 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional®
Minerallac Traditional® SCX1W T-Bar Clip With Wing Nut Washer, For Use With 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud, Steel
SKU171037
MFGR #SCX1W
Your Cost: $5.0751/c($507.51 / c)
Minerallac Traditional® T-Bar Clip, 100 lb, T-Bar Mount, For Use With: 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud, Steel, Zinc Plated, 0.907 x 1.04 x 3.53 in
Minerallac Traditional® T-Bar Clip, 100 lb, T-Bar Mount, For Use With: 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud, Steel, Zinc Plated, 0.907 x 1.04 x 3.53 in
Application Mount to T-bar ARRA Compliant Y Brand Minerallac Traditional® Buy American Compliant Y Catalog Number SCX1W Color Silver Country of Origin USA Currency USD Finish Zinc Plated Gross Weight Per Pack 5.0450 lb Gross Weight per Pack Metric 2.29 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.08 in Height [Metric] 0.2032 cm Included 1/4"-20 Wing Nut Washer Length 7.71 in Length [Metric] 19.5936 cm Load Capacity 100 lb Manufacturer Minerallac Company Material Steel Specifications 0.04 in THK, Silver Standard UL #4L28 Standards UL 4L28 Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Minerallac Traditional® Suitable For Use With 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud Type T-bar Clip 2pc-scissor UNSPSC 31162306 UPC 11 78461080099 UPC 12 784610800990 Width 16.80 in Width [Metric] 42.6720 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Mount to T-bar |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | SCX1W |
| Color | Silver |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Finish | Zinc Plated |
| Gross Weight Per Pack | 5.0450 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.29 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.08 in |
| Height [Metric] | 0.2032 cm |
| Included | 1/4"-20 Wing Nut Washer |
| Length | 7.71 in |
| Length [Metric] | 19.5936 cm |
| Load Capacity | 100 lb |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Material | Steel |
| Specifications | 0.04 in THK, Silver |
| Standard | UL #4L28 |
| Standards | UL 4L28 Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Minerallac Traditional® |
| Suitable For Use With | 1 in T-Bar and 1/4-20 x 2 in Stud |
| Type | T-bar Clip 2pc-scissor |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78461080099 |
| UPC 12 | 784610800990 |
| Width | 16.80 in |
| Width [Metric] | 42.6720 cm |