or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac Traditional® PS400 2-Hole Conduit Strap, 4 in, For Use With 4 in PVC Conduit, Plastic
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac Traditional® PS400 2-Hole Conduit Strap, 4 in, For Use With 4 in PVC Conduit, Plastic
SKU934982
MFGR #PS400
Your Cost: $2.6194/ea($261.94 / c)
Minerallac Company provides a wide variety of products to fasten conduit, cable, electrical boxes and threaded rod to beams, flange, studs, T-bar and wire. Born out of a need to solve overheating problems with late-1800s electrical transformers, Minerallac has been inventing, stocking and distributing electrical hardware for more than a century. From one hole straps to spring steel assemblies, come to Minerallac for a complete line of electrical hardware today.
Minerallac Company provides a wide variety of products to fasten conduit, cable, electrical boxes and threaded rod to beams, flange, studs, T-bar and wire. Born out of a need to solve overheating problems with late-1800s electrical transformers, Minerallac has been inventing, stocking and distributing electrical hardware for more than a century. From one hole straps to spring steel assemblies, come to Minerallac for a complete line of electrical hardware today.
Application PVC/Electrical Conduit ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Cable Size Fits 4" PVC conduit. Catalog Number PS400 Color Gray Construction Plastic Injected Molded Country of Origin USA Currency USD Dimensions 7.25 in L x 1.3 in W x 4.75 in H EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0002 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.25 in Height [Metric] 13.3350 cm Length 9.38 in Length [Metric] 23.8125 cm Mounting Component, Wood, Steel, Concrete Mounting Holes 2 Mounting Holes O.C. 3/8" in Mounting Type Surface Number Of Holes 2 Stud Size 3/8 in Sub Brand Minerallac Traditional Thickness 0.215" in Trade Size 4 in Type 2-Hole Strap UNSPSC 31162310 UPC 11 78461069400 UPC 12 78461069400 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac® Manufacturer Minerallac Company Material Plastic Size 4.75" x 1.30" x 7.25" in Suitable For Use With 4 in PVC Conduits PVC/Electrical Conduit Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. Mounting on component, wood, steel, concrete components 0.215 in THK Two-hole straps are used to secure conduit, cable, tubing, pipe, etc to mounting surface Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps Plastic injected molded construction Designed for strength Easy to install Made from high-quality UV stabilized and fire-resistant materia
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | PVC/Electrical Conduit |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Cable Size | Fits 4" PVC conduit. |
| Catalog Number | PS400 |
| Color | Gray |
| Construction | Plastic Injected Molded |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7.25 in L x 1.3 in W x 4.75 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0002 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.25 in |
| Height [Metric] | 13.3350 cm |
| Length | 9.38 in |
| Length [Metric] | 23.8125 cm |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Mounting Holes O.C. | 3/8" in |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Holes | 2 |
| Stud Size | 3/8 in |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |
| Thickness | 0.215" in |
| Trade Size | 4 in |
| Type | 2-Hole Strap |
| UNSPSC | 31162310 |
| UPC 11 | 78461069400 |
| UPC 12 | 78461069400 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Material | Plastic |
| Size | 4.75" x 1.30" x 7.25" in |
| Suitable For Use With | 4 in PVC Conduits |
| PVC/Electrical Conduit |
| Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Mounting on component, wood, steel, concrete components |
| 0.215 in THK |
| Two-hole straps are used to secure conduit, cable, tubing, pipe, etc to mounting surface |
| Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps |
| Plastic injected molded construction |
| Designed for strength |
| Easy to install |
| Made from high-quality UV stabilized and fire-resistant materia |