or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cully™
Minerallac® Sprayon® 37513 Cutting Oil, 12 oz Aerosol Container, Petroleum
Custom_Product_Images_Illustration
Cully™
Minerallac® Sprayon® 37513 Cutting Oil, 12 oz Aerosol Container, Petroleum
SKUPDW~568619
MFGR #37513
Call For Price
Minerallac® Sprayon® Cutting Oil, 12 oz, Aerosol, 7.13 lb/gal Net Weight, Petroleum, <0 deg F Flash, 0.86 Specific Gravity, Composition: Propane, Butane, Heavy Naphthenic Petroleum Oil, Heavy Mineral Oil
Minerallac® Sprayon® Cutting Oil, 12 oz, Aerosol, 7.13 lb/gal Net Weight, Petroleum, <0 deg F Flash, 0.86 Specific Gravity, Composition: Propane, Butane, Heavy Naphthenic Petroleum Oil, Heavy Mineral Oil
Application Uses: Drilling, cutting, threading, sawing, reaming and broaching, grinding. ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 37513 Composition Propane, Butane, Heavy Naphthenic Petroleum Oil, Heavy Mineral Oil Container Aerosol Can Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator N Flammability Yes Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Lubricant Type Cutting Oil NSF Category Code H2 #115088 Odor Petroleum Odor|Scent Petroleum Plastic Safe Yes Size 12 oz Standards PROP65: This product can expose you to chemicals, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov Sub Brand Sprayon?® Type Lubricant UNSPSC 15121502 UPC 11 08593737513 UPC 12 085937375131 VOC Yes Working Temperature -20° to 500°F (-29° to 260°C) Stock Status NONSTOCK Brand Cully™ Manufacturer Minerallac Company Container Type Aerosol Can Specific Gravity 0.86
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Uses: Drilling, cutting, threading, sawing, reaming and broaching, grinding. |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 37513 |
| Composition | Propane, Butane, Heavy Naphthenic Petroleum Oil, Heavy Mineral Oil |
| Container | Aerosol Can |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Flammability | Yes |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Lubricant Type | Cutting Oil |
| NSF Category Code | H2 #115088 |
| Odor | Petroleum |
| Odor|Scent | Petroleum |
| Plastic Safe | Yes |
| Size | 12 oz |
| Standards | PROP65: This product can expose you to chemicals, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Sub Brand | Sprayon?® |
| Type | Lubricant |
| UNSPSC | 15121502 |
| UPC 11 | 08593737513 |
| UPC 12 | 085937375131 |
| VOC | Yes |
| Working Temperature | -20° to 500°F (-29° to 260°C) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cully™ |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Container Type | Aerosol Can |
| Specific Gravity | 0.86 |