or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 6523-21 SAWZALL® Corded Double Insulated Reciprocating Saw Kit, 1-1/4 in Stroke, 3000 spm, Orbital Cutting
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 6523-21 SAWZALL® Corded Double Insulated Reciprocating Saw Kit, 1-1/4 in Stroke, 3000 spm, Orbital Cutting
SKU225784
MFGR #6523-21
Your Cost: $199.00/ea
List: The new Milwaukee® rotating handle Orbital Super Sawzall® Reciprocating Saw provides the ultimate in power and versatility. 360 deg rotating handle locks at 45 deg increments and can continuously rotate without going back to starting position. The trigger can stay on while rotating providing optimal user comfort in various cutting applications. The saw has a high powered 13 A Milwaukee® built motor for fast orbital cutting action. The variable speed trigger provides 0 to 3000 strokes per minute with a 1-1/4 in stroke. Other features include a speed dial for repetitive cuts, counter balance for smoother operation with less vibration and gear protecting clutch for longer tool life. A QUIK-LOK™ blade clamp provides fast and easy blade changes. The 6523-21 also has a QUIK-LOK® cord for easy field replacement and comes with an impact resistant carrying case.
The new Milwaukee® rotating handle Orbital Super Sawzall® Reciprocating Saw provides the ultimate in power and versatility. 360 deg rotating handle locks at 45 deg increments and can continuously rotate without going back to starting position. The trigger can stay on while rotating providing optimal user comfort in various cutting applications. The saw has a high powered 13 A Milwaukee® built motor for fast orbital cutting action. The variable speed trigger provides 0 to 3000 strokes per minute with a 1-1/4 in stroke. Other features include a speed dial for repetitive cuts, counter balance for smoother operation with less vibration and gear protecting clutch for longer tool life. A QUIK-LOK™ blade clamp provides fast and easy blade changes. The 6523-21 also has a QUIK-LOK® cord for easy field replacement and comes with an impact resistant carrying case.
Amperage Rating 13 A Catalog Number 6523-21 Control Type Variable Speed Trigger Switch Country of Origin US Cut Type Orbital Gross Weight Per Pack 14.8500 lb Handle Type D-Handle/Adjustable/360 deg Rotating Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantETL/UL ListedCSA Certified Tool|Kit Bare Tool Type Rotating Handle Orbital UNSPSC 27112747 UPC 11 04524205415 Voltage Rating 120 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Overall Length 19 in Strokes per Minute 0 to 3000 spm Alternate Catalog Number 652321 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 13.60 Gross Weight per Pack Metric 5.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467220070 Height [Metric] 12.9540 cm Length [Metric] 56.1340 cm Series Sawzall® Sub Brand Sawzall UPC 12 045242054152 Warranty Description 5 Years Width [Metric] 27.9400 cm 360 DEG Rotating Handle; 13 AMP Milwaukee Built Motor; Orbital Cutting Action; Variable Speed Trigger, 0-3000 SPM;1-1/4 IN Stroke; Counter Balanced/Gear Protection Systems; Speed Dial; QUIK-LOK Blade Clamp; QUIK-LOK Cord; Sfpm: 0 - 3000 SPM; Orbital Action: Yes; Dial Speed Control: Yes; Cord Type: 10 FT QUIK-LOK; Construction Type: Double Insulated; Switch Type: Trigger; Keyless Blade Clamp: Yes; Keyless Adj Shoe: Yes; Adjustable Handle: Yes; Counter-balance: Yes; High powered 13 A Milwaukee® motor Heavy duty double bearing wobble plate mechanism Keyless adjustable pivot shoe for maximum support against work surface Orbital cutting action Counter balance for smoother operation with less vibration and gear protecting clutch for longer tool life Features speed dial for repetitive cuts 10 ft Quik-Lok® cord for easy field replacement Quik-Lok® blade clamp provides fast and easy blade changes Red color
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 13 A |
| Catalog Number | 6523-21 |
| Control Type | Variable Speed Trigger Switch |
| Country of Origin | US |
| Cut Type | Orbital |
| Gross Weight Per Pack | 14.8500 lb |
| Handle Type | D-Handle/Adjustable/360 deg Rotating |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantETL/UL ListedCSA Certified |
| Tool|Kit | Bare Tool |
| Type | Rotating Handle Orbital |
| UNSPSC | 27112747 |
| UPC 11 | 04524205415 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 19 in |
| Strokes per Minute | 0 to 3000 spm |
| Alternate Catalog Number | 652321 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 13.60 |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467220070 |
| Height [Metric] | 12.9540 cm |
| Length [Metric] | 56.1340 cm |
| Series | Sawzall® |
| Sub Brand | Sawzall |
| UPC 12 | 045242054152 |
| Warranty Description | 5 Years |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| 360 DEG Rotating Handle; 13 AMP Milwaukee Built Motor; Orbital Cutting Action; Variable Speed Trigger, 0-3000 SPM;1-1/4 IN Stroke; Counter Balanced/Gear Protection Systems; Speed Dial; QUIK-LOK Blade Clamp; QUIK-LOK Cord; Sfpm: 0 - 3000 SPM; Orbital Action: Yes; Dial Speed Control: Yes; Cord Type: 10 FT QUIK-LOK; Construction Type: Double Insulated; Switch Type: Trigger; Keyless Blade Clamp: Yes; Keyless Adj Shoe: Yes; Adjustable Handle: Yes; Counter-balance: Yes; |
| High powered 13 A Milwaukee® motor |
| Heavy duty double bearing wobble plate mechanism |
| Keyless adjustable pivot shoe for maximum support against work surface |
| Orbital cutting action |
| Counter balance for smoother operation with less vibration and gear protecting clutch for longer tool life |
| Features speed dial for repetitive cuts |
| 10 ft Quik-Lok® cord for easy field replacement |
| Quik-Lok® blade clamp provides fast and easy blade changes |
| Red color |