or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 6480-20 Panel Saw, 8-1/4 in Blade, 50 in H x 1-3/4 in THK, 5800 rpm, +/- 0.03215 in Cutting
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 6480-20 Panel Saw, 8-1/4 in Blade, 50 in H x 1-3/4 in THK, 5800 rpm, +/- 0.03215 in Cutting
SKU465822
MFGR #6480-20
Your Cost: $1,699.00/ea
List: Milwaukee® 8-1/4 in Panel Saw is an ideal tool for lumber yards with its quick and easy solution to cutting up to 4 x 8 ft sections of sheet goods to size. This unique saw has a cutting accuracy to within plus or minus 1/32 of an inch and a material thickness capacity of up to 1-3/4 in. The saw also features an innovative horizontal handle for convenient on/off saw operation as well as a 20 A, commercial-grade paddle switch for long life. The 6480-20's frame is made from tough, electrically welded steel to ensure it won't warp or twist. The powerful 15 A motor is mounted on a carriage that moves horizontally with minimal effort on graphite-impregnated nylon roller bearings which require no lubrication. The saw can also be turned 90 deg and fixed to make vertical cuts. Horizontal and vertical scales provide quick and accurate cuts. The material being cut can be loaded from either the left or right side and gently rolls through the saw on a smooth acting roller mechanism. The Panel Saw is not recommended for ripping panels larger than 4 x 8 ft.
Milwaukee® 8-1/4 in Panel Saw is an ideal tool for lumber yards with its quick and easy solution to cutting up to 4 x 8 ft sections of sheet goods to size. This unique saw has a cutting accuracy to within plus or minus 1/32 of an inch and a material thickness capacity of up to 1-3/4 in. The saw also features an innovative horizontal handle for convenient on/off saw operation as well as a 20 A, commercial-grade paddle switch for long life. The 6480-20's frame is made from tough, electrically welded steel to ensure it won't warp or twist. The powerful 15 A motor is mounted on a carriage that moves horizontally with minimal effort on graphite-impregnated nylon roller bearings which require no lubrication. The saw can also be turned 90 deg and fixed to make vertical cuts. Horizontal and vertical scales provide quick and accurate cuts. The material being cut can be loaded from either the left or right side and gently rolls through the saw on a smooth acting roller mechanism. The Panel Saw is not recommended for ripping panels larger than 4 x 8 ft.
Alternate Catalog Number 648020 ARRA Compliant C Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 6480-20 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 185.00 Gross Weight Per Pack 185.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 83.92 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8465910006 Height [Metric] 25.4000 cm Length [Metric] 182.8800 cm Manufacturer Milwaukee Tool Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedETL ListedCSA Certified Stock Status NONSTOCK Tool|Kit Bare Tool UNSPSC 27111546 UPC 11 04524205949 UPC 12 045242059492 Warranty Description 5 Years
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 648020 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6480-20 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 185.00 |
| Gross Weight Per Pack | 185.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 83.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8465910006 |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Length [Metric] | 182.8800 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedETL ListedCSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tool|Kit | Bare Tool |
| UNSPSC | 27111546 |
| UPC 11 | 04524205949 |
| UPC 12 | 045242059492 |
| Warranty Description | 5 Years |