or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-5040 Heavy Duty Tipped Thin Wall Core Drill, 2-1/2 in Dia, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-5040 Heavy Duty Tipped Thin Wall Core Drill, 2-1/2 in Dia, Carbide
SKU554669
MFGR #48-20-5040
Your Cost: $129.00/ea
List: Milwaukee® SDS-Plus Thin Wall Core Bits are used for drilling large through holes into brick, block, concrete.
Milwaukee® SDS-Plus Thin Wall Core Bits are used for drilling large through holes into brick, block, concrete.
Applicable Materials Block, Brick and Concrete Catalog Number 48-20-5040 Country of Origin JP Cutting Depth 3 in Cutting Edge Material Carbide Gross Weight Per Pack 1.3100 lb Shank Size 8/12 in L Shank Type SDS Plus® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Thin Wall UPC 11 04524210535 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Material Carbide Tipped Alternate Catalog Number 48205040 Application For Large Hole Drilling Where Depth Is Relatively Shallow, Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN) ARRA Compliant C Bit Diameter 2-1/2 IN in Buy American Compliant C Currency USD Drill Size 3 IN Depth Drilling Depth 3.0 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1.32 Gross Weight per Pack Metric 0.59 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height 3.1500 in Height [Metric] 8.0010 cm Length 3.1500 in Length [Metric] 14.6050 cm Sub Brand MILWAUKEE UNSPSC 20121607 UPC 12 045242105359 Warranty Description None Width 5.7500 in Width [Metric] 8.0010 cm For Large Hole Drilling Where Depth Is Relatively Shallow, Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN) 2-1/2 IN Diameter; Usable Cutting Depth 3 IN; Thin Wall; Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN); Extension: 7-1/2 IN Perfect for drilling large holes in materials 3 in THK or less Use with 7-1/2 in extension Perfect for drilling large holes in materials 3 in thick or less Core bits cuts a kerf only the inside core must be removed by the operator before deeper drilling can be accomplished Thin wall design is meant for use with smaller hammers and newer concrete Core body with guide plate and centering pin
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick and Concrete |
| Catalog Number | 48-20-5040 |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Depth | 3 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Gross Weight Per Pack | 1.3100 lb |
| Shank Size | 8/12 in L |
| Shank Type | SDS Plus® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Thin Wall |
| UPC 11 | 04524210535 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | Carbide Tipped |
| Alternate Catalog Number | 48205040 |
| Application | For Large Hole Drilling Where Depth Is Relatively Shallow, Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN) |
| ARRA Compliant | C |
| Bit Diameter | 2-1/2 IN in |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| Drill Size | 3 IN Depth |
| Drilling Depth | 3.0 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1.32 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height | 3.1500 in |
| Height [Metric] | 8.0010 cm |
| Length | 3.1500 in |
| Length [Metric] | 14.6050 cm |
| Sub Brand | MILWAUKEE |
| UNSPSC | 20121607 |
| UPC 12 | 045242105359 |
| Warranty Description | None |
| Width | 5.7500 in |
| Width [Metric] | 8.0010 cm |
| For Large Hole Drilling Where Depth Is Relatively Shallow, Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN) |
| 2-1/2 IN Diameter; Usable Cutting Depth 3 IN; Thin Wall; Use With SDS Core Bit Shank 48-03-3555 (8 IN) Or 48-03-3561 (12 IN); Extension: 7-1/2 IN |
| Perfect for drilling large holes in materials 3 in THK or less |
| Use with 7-1/2 in extension |
| Perfect for drilling large holes in materials 3 in thick or less |
| Core bits cuts a kerf only the inside core must be removed by the operator before deeper drilling can be accomplished |
| Thin wall design is meant for use with smaller hammers and newer concrete |
| Core body with guide plate and centering pin |