or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-20-5020 Thinwall Core Bit, 1-3/8 in Dia x 7 in L, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-20-5020 Thinwall Core Bit, 1-3/8 in Dia x 7 in L, Carbide
SKU570218
MFGR #48-20-5020
Your Cost: $89.97/ea
List: Milwaukee® Core Bit, Thinwall, 1-3/8 in Dia, 7 in Overall Length, 3-3/16 in Cutting Depth, 3-3/16 in Flute Length, 3/4 in Shank, SDS-Plus® Shank, Centering Point, Carbide Cutting Edge, Carbide, Silver, Applicable Materials: Concrete and Masonry
Milwaukee® Core Bit, Thinwall, 1-3/8 in Dia, 7 in Overall Length, 3-3/16 in Cutting Depth, 3-3/16 in Flute Length, 3/4 in Shank, SDS-Plus® Shank, Centering Point, Carbide Cutting Edge, Carbide, Silver, Applicable Materials: Concrete and Masonry
Applicable Materials Block, Brick and Concrete Catalog Number 48-20-5020 Country of Origin JP Cutting Edge Material Carbide Flute Length 3-3/16 in Gross Weight Per Pack 0.7900 lb Overall Length 7 in Point Type Centering Shank Size 3/4 in Shank Type SDS Plus® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant UPC 11 04524210515 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Material Carbide Alternate Catalog Number 48205020 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Color Silver Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.79 Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height [Metric] 5.2070 cm Length [Metric] 14.4780 cm UNSPSC 20121607 UPC 12 045242105151 Warranty Description None Width [Metric] 5.2070 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick and Concrete |
| Catalog Number | 48-20-5020 |
| Country of Origin | JP |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Flute Length | 3-3/16 in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7900 lb |
| Overall Length | 7 in |
| Point Type | Centering |
| Shank Size | 3/4 in |
| Shank Type | SDS Plus® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| UPC 11 | 04524210515 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | Carbide |
| Alternate Catalog Number | 48205020 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Color | Silver |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.79 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height [Metric] | 5.2070 cm |
| Length [Metric] | 14.4780 cm |
| UNSPSC | 20121607 |
| UPC 12 | 045242105151 |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 5.2070 cm |