or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-20-3988 4-Cutter, 1-1/2 in Dia x 23 in L, 18 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-20-3988 4-Cutter, 1-1/2 in Dia x 23 in L, 18 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
SKU58635
MFGR #48-20-3988
Your Cost: $129.00/ea
List: Milwaukee® MX4™ 4-Cutter SDS-Plus Rotary Hammer Drill Bits provide up to 4x Life in Rebar and up to 20% more holes per charge in cordless rotary hammers. The enhanced rebar guards and 4-Cutter 90 deg head design provide increased life and durability in hard aggregate and rebar. Breaker Point pulverize the material more effectively resulting in faster drilling speeds. The variable flute allows for maximum debris extraction leading to up 20% more holes per charge in cordless rotary hammers while making it a very durable bit in corded and cordless rotary hammers. Additionally, MX4™ features a centering tip for exact spot drilling, wear mark indicator indicating when the bit no longer meets ANSI diameter requirements and a reinforced flute for durability and minimized vibration. The increased life and efficiency of the MX4™ 4-Cutter drill bit line provides the ideal solution in general concrete and reinforced concrete for cordless and corded rotary hammer users.
Milwaukee® MX4™ 4-Cutter SDS-Plus Rotary Hammer Drill Bits provide up to 4x Life in Rebar and up to 20% more holes per charge in cordless rotary hammers. The enhanced rebar guards and 4-Cutter 90 deg head design provide increased life and durability in hard aggregate and rebar. Breaker Point pulverize the material more effectively resulting in faster drilling speeds. The variable flute allows for maximum debris extraction leading to up 20% more holes per charge in cordless rotary hammers while making it a very durable bit in corded and cordless rotary hammers. Additionally, MX4™ features a centering tip for exact spot drilling, wear mark indicator indicating when the bit no longer meets ANSI diameter requirements and a reinforced flute for durability and minimized vibration. The increased life and efficiency of the MX4™ 4-Cutter drill bit line provides the ideal solution in general concrete and reinforced concrete for cordless and corded rotary hammer users.
Applicable Materials Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete Catalog Number 48-20-3988 Color Silver Country of Origin DE Cutting Direction Right Hand Finish Bright Flute Type Spiral Material Carbide Tipped Point Type Centering Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type MX4™ Hammer Drill Bit UNSPSC 20121613 UPC 11 04524210232 UPC 12 045242102327 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Cutting Edge Material Carbide Shank Type SDS-Max® Alternate Catalog Number 48203988 Application For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3.60 Gross Weight per Pack Metric 1.80 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height [Metric] 3.5560 cm Number of Points 4 Size 1-1/2 in Sub Brand MX4?„? Warranty Description None Width [Metric] 4.5720 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete |
| Catalog Number | 48-20-3988 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Bright |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Carbide Tipped |
| Point Type | Centering |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | MX4™ Hammer Drill Bit |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524210232 |
| UPC 12 | 045242102327 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Alternate Catalog Number | 48203988 |
| Application | For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3.60 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Number of Points | 4 |
| Size | 1-1/2 in |
| Sub Brand | MX4?„? |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |