or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3972 4-Cutter, 1-1/4 in Dia x 23 in L, 18 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3972 4-Cutter, 1-1/4 in Dia x 23 in L, 18 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
SKU58634
MFGR #48-20-3972
Your Cost: $119.00/ea
List: The Milwaukee® SDS Plus Bits with 1/4 in Hex are designed specifically for Tapcon® screw applications. Built to take on brick, block and concrete Milwaukee® SDS bits feature 2-cutter geometry for fast drilling and debris removal. The patented, reinforced flute design increases impact resistance and transfers energy directly to the bit tip. Patented rebar chamfers withstand impact from rebar and hard aggregate and reduce carbide chipping. To be used with Drive Sleeve available in the SDS-Plus Tapcon® Installation Kit (48-20-7497). Tapcon® is a registered trademark of Illinois Tool Works Inc.
The Milwaukee® SDS Plus Bits with 1/4 in Hex are designed specifically for Tapcon® screw applications. Built to take on brick, block and concrete Milwaukee® SDS bits feature 2-cutter geometry for fast drilling and debris removal. The patented, reinforced flute design increases impact resistance and transfers energy directly to the bit tip. Patented rebar chamfers withstand impact from rebar and hard aggregate and reduce carbide chipping. To be used with Drive Sleeve available in the SDS-Plus Tapcon® Installation Kit (48-20-7497). Tapcon® is a registered trademark of Illinois Tool Works Inc.
Applicable Materials Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete Catalog Number 48-20-3972 Color Silver Country of Origin DE Cutting Direction Right Hand Finish Bright Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Material Carbide Tipped Point Type Centering Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type MX4™ Hammer Drill Bit UNSPSC 20121613 UPC 11 04524210228 UPC 12 045242102280 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Cutting Edge Material Carbide Shank Size 45/64 in Shank Type SDS-Max® Alternate Catalog Number 48203972 Application For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3.30 Gross Weight per Pack Metric 1.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height [Metric] 2.9210 cm Number of Points 4 Size 1-1/4 in Sub Brand MX4?„? Warranty Description None Width [Metric] 4.6990 cm For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers 1-1/4 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 18 IN; Overall Length 23 IN Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life Unique flute geometry provides efficient dust removal Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete |
| Catalog Number | 48-20-3972 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Bright |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Material | Carbide Tipped |
| Point Type | Centering |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | MX4™ Hammer Drill Bit |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524210228 |
| UPC 12 | 045242102280 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Shank Size | 45/64 in |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Alternate Catalog Number | 48203972 |
| Application | For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3.30 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height [Metric] | 2.9210 cm |
| Number of Points | 4 |
| Size | 1-1/4 in |
| Sub Brand | MX4?„? |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 4.6990 cm |
| For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| 1-1/4 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 18 IN; Overall Length 23 IN |
| Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life |
| Unique flute geometry provides efficient dust removal |
| Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes |