or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3970 4-Cutter, 1-1/4 in Dia x 15 in L, 10 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, High Carbon Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3970 4-Cutter, 1-1/4 in Dia x 15 in L, 10 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, High Carbon Steel
SKU301358
MFGR #48-20-3970
Your Cost: $79.97/ea
List: Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal.
Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal.
Applicable Materials Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete Catalog Number 48-20-3970 Color Silver Country of Origin DE Cutting Direction Right Hand Finish Uncoated Flute Length 10 in Gross Weight Per Pack 3.4000 lb Material Carbide Tipped Point Type Centering Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI Specified Type MX4™ Hammer Drill Bit UNSPSC 20121613 UPC 11 04524210227 UPC 12 045242102273 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Cutting Depth 10 in Cutting Edge Material Carbide Drill Bit Size 1-1/4 in Overall Length 15 in Shank Size 45/64 in Shank Type SDS-Max® Alternate Catalog Number 48203970 Application For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers ARRA Compliant C Bit Diameter 1-1/4 IN in Buy American Compliant C Currency USD Drill Size 10 IN Depth Drilling Depth 10.0 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 2.11 Gross Weight per Pack Metric 0.96 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height 18.3000 in Height [Metric] 2.9210 cm Length 1.1500 in Length [Metric] 46.4820 cm Number of Points 4 Size 1-1/4 in Sub Brand MX4?„? Warranty Description None Width 1.7500 in Width [Metric] 4.4450 cm For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers 1-1/4 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 10 IN; Overall Length 15 IN Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life Unique flute geometry provides efficient dust removal Centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes Highest quality carbide maximizes material pulverization The optimized flutes provide fastest debris extraction speeding up drill rates Feature a 4-cutter 4 x 90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete |
| Catalog Number | 48-20-3970 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Uncoated |
| Flute Length | 10 in |
| Gross Weight Per Pack | 3.4000 lb |
| Material | Carbide Tipped |
| Point Type | Centering |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI Specified |
| Type | MX4™ Hammer Drill Bit |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524210227 |
| UPC 12 | 045242102273 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 10 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 1-1/4 in |
| Overall Length | 15 in |
| Shank Size | 45/64 in |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Alternate Catalog Number | 48203970 |
| Application | For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| ARRA Compliant | C |
| Bit Diameter | 1-1/4 IN in |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| Drill Size | 10 IN Depth |
| Drilling Depth | 10.0 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 2.11 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height | 18.3000 in |
| Height [Metric] | 2.9210 cm |
| Length | 1.1500 in |
| Length [Metric] | 46.4820 cm |
| Number of Points | 4 |
| Size | 1-1/4 in |
| Sub Brand | MX4?„? |
| Warranty Description | None |
| Width | 1.7500 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| 1-1/4 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 10 IN; Overall Length 15 IN |
| Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life |
| Unique flute geometry provides efficient dust removal |
| Centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes |
| Highest quality carbide maximizes material pulverization |
| The optimized flutes provide fastest debris extraction speeding up drill rates |
| Feature a 4-cutter 4 x 90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability |