or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3966 4-Cutter, 1-1/8 in Dia x 21 in L, 17 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3966 4-Cutter, 1-1/8 in Dia x 21 in L, 17 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
SKU458253
MFGR #48-20-3966
Your Cost: $99.00/ea
List: Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal. Used for drilling holes in brick, block, concrete and reinforced concrete.
Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal. Used for drilling holes in brick, block, concrete and reinforced concrete.
Catalog Number 48-20-3966 Country of Origin DE Gross Weight Per Pack 3.1500 lb Material Carbide Tipped Type MX4™ Hammer Drill Bit UNSPSC 20121613 UPC 11 04524210225 UPC 12 045242102259 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Overall Length 21 in Shank Type SDS-Max Alternate Catalog Number 48203966 Application For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers ARRA Compliant C Bit Diameter 1-1/8 in Buy American Compliant C Currency USD Drill Size 16 IN Depth in Drilling Depth 17.0 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 2.65 Gross Weight per Pack Metric 1.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height 24.7500 in Height [Metric] 2.9210 cm Length 1.2500 in Length [Metric] 62.2300 cm Number of Points 4 Size 1-1/8 In Sub Brand MX4?„? Warranty Description None Width 1.8800 in Width [Metric] 4.4450 cm For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers 1-1/8 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 16 IN; Overall Length 21 IN Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life Unique flute geometry provides efficient dust removal Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 48-20-3966 |
| Country of Origin | DE |
| Gross Weight Per Pack | 3.1500 lb |
| Material | Carbide Tipped |
| Type | MX4™ Hammer Drill Bit |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524210225 |
| UPC 12 | 045242102259 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 21 in |
| Shank Type | SDS-Max |
| Alternate Catalog Number | 48203966 |
| Application | For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| ARRA Compliant | C |
| Bit Diameter | 1-1/8 in |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| Drill Size | 16 IN Depth in |
| Drilling Depth | 17.0 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 2.65 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height | 24.7500 in |
| Height [Metric] | 2.9210 cm |
| Length | 1.2500 in |
| Length [Metric] | 62.2300 cm |
| Number of Points | 4 |
| Size | 1-1/8 In |
| Sub Brand | MX4?„? |
| Warranty Description | None |
| Width | 1.8800 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| 1-1/8 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 16 IN; Overall Length 21 IN |
| Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life |
| Unique flute geometry provides efficient dust removal |
| Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes |