or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3954 4-Cutter, 1 in Dia x 21 in L, 17 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-20-3954 4-Cutter, 1 in Dia x 21 in L, 17 in Cutting, 45/64 in SDS Max® Shank, Carbide Cutting Edge, Carbide
SKU58633
MFGR #48-20-3954
Your Cost: $78.97/ea
List: Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal. Used for drilling holes in brick, block, concrete and reinforced concrete.
Milwaukee® SDS-Max 4-Cutter Rotary Hammer Drill bits feature a 4-Cutter 4x90 deg tip geometry to avoid lock up in rebar, patented rebar chamfers for increased durability and a high volume flute for fast debris removal. Used for drilling holes in brick, block, concrete and reinforced concrete.
Applicable Materials Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete Catalog Number 48-20-3954 Color Silver Country of Origin DE Cutting Direction Right Hand Finish Bright Flute Length 17 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 2.4500 lb Material Carbide Tipped Point Type Centering Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type MX4™ Hammer Drill Bit UNSPSC 20121613 UPC 11 04524210221 UPC 12 045242102211 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Cutting Depth 16 in Cutting Edge Material Carbide Drill Bit Size 1 in Overall Length 21 in Shank Size 45/64 in Shank Type SDS-Max® Alternate Catalog Number 48203954 Application For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers ARRA Compliant C Bit Diameter 1 IN in Buy American Compliant C Currency USD Drill Size 16 IN Depth Drilling Depth 16.0 in EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 2.22 Gross Weight per Pack Metric 0.96 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height 24.7500 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 1.2500 in Length [Metric] 62.8650 cm Number of Points 4 Size 1 in Sub Brand MX4?„? Warranty Description None Width 1.8800 in Width [Metric] 4.4450 cm For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers 1 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 16 IN; Overall Length 21 IN Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life Unique flute geometry provides efficient dust removal Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | Block, Brick, Concrete and Reinforced Concrete |
| Catalog Number | 48-20-3954 |
| Color | Silver |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Bright |
| Flute Length | 17 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 2.4500 lb |
| Material | Carbide Tipped |
| Point Type | Centering |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | MX4™ Hammer Drill Bit |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524210221 |
| UPC 12 | 045242102211 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 16 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 1 in |
| Overall Length | 21 in |
| Shank Size | 45/64 in |
| Shank Type | SDS-Max® |
| Alternate Catalog Number | 48203954 |
| Application | For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| ARRA Compliant | C |
| Bit Diameter | 1 IN in |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| Drill Size | 16 IN Depth |
| Drilling Depth | 16.0 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 2.22 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height | 24.7500 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 1.2500 in |
| Length [Metric] | 62.8650 cm |
| Number of Points | 4 |
| Size | 1 in |
| Sub Brand | MX4?„? |
| Warranty Description | None |
| Width | 1.8800 in |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |
| For Fast Bit Changes And Efficient Power Transfer From The Hammer To The Bit, Use Only In SDS MAX Drive Hammers |
| 1 IN Diameter, 4-Cutter Head; SDS-Max Shank; Drilling Depth 16 IN; Overall Length 21 IN |
| Brazing formula optimizes drilling for up to 20% longer life |
| Unique flute geometry provides efficient dust removal |
| Solid tip centering point and 4-cutter design provide accurate and precise round holes |