or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-13-7325 Extra Length General Purpose Heavy Duty, 1/4 in Dia x 24 in L, Standard Twist Point, 1/4 in Shank, Bright
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-13-7325 Extra Length General Purpose Heavy Duty, 1/4 in Dia x 24 in L, Standard Twist Point, 1/4 in Shank, Bright
SKU63144
MFGR #48-13-7325
Your Cost: $15.97/ea
List: Install small wire systems easily and efficiently with the Milwaukee® 1/4 x 24 in Bell hanger Bit. Designed for installing all types of small wire systems including computer, security, phone and cable, Milwaukee® Bell hanger Bits provide extra reach where needed and a hole in the tip to help pull wires through holes. The bits feature aggressive tip geometry for faster cutting and non-stick, coated flutes for fast chip removal and reduced binding. The 3-Flat Secure-Grip™ shank prevents the bits from spinning in the drill chuck.
Install small wire systems easily and efficiently with the Milwaukee® 1/4 x 24 in Bell hanger Bit. Designed for installing all types of small wire systems including computer, security, phone and cable, Milwaukee® Bell hanger Bits provide extra reach where needed and a hole in the tip to help pull wires through holes. The bits feature aggressive tip geometry for faster cutting and non-stick, coated flutes for fast chip removal and reduced binding. The 3-Flat Secure-Grip™ shank prevents the bits from spinning in the drill chuck.
Alternate Catalog Number 48137325 Applicable Materials Aluminum, Ferrous, Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood Application For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. ARRA Compliant C Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 48-13-7325 Country of Origin CN Currency USD Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material HSS Diameter 1/4 in EU RoHS Indicator C Finish Coated Flute Gross Volume Per Pack 0.47 Gross Weight Per Pack 0.5950 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207504030 Height [Metric] 2.5400 cm Length [Metric] 63.5000 cm Manufacturer Milwaukee Tool Material HSS Point Type Standard Twist Shank Size 1/4 in Shank Type 3-Flat/Round Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand MILWAUKEE Type Extra Length General Purpose Heavy Duty UNSPSC 20121613 UPC 11 04524209355 UPC 12 045242093557 Warranty Description None Width [Metric] 2.7940 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 48137325 |
| Applicable Materials | Aluminum, Ferrous, Non-Ferrous Metal, Plastic and Wood |
| Application | For installers of all types of small wire systems - computer, security, phone, cable, etc. |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-13-7325 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | HSS |
| Diameter | 1/4 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Coated Flute |
| Gross Volume Per Pack | 0.47 |
| Gross Weight Per Pack | 0.5950 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207504030 |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length [Metric] | 63.5000 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | HSS |
| Point Type | Standard Twist |
| Shank Size | 1/4 in |
| Shank Type | 3-Flat/Round |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | MILWAUKEE |
| Type | Extra Length General Purpose Heavy Duty |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524209355 |
| UPC 12 | 045242093557 |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 2.7940 cm |