or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-13-5560 Long, 9/16 in Dia x 18 in L, 15 in Wide Flute, 7/16 in Shank
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-13-5560 Long, 9/16 in Dia x 18 in L, 15 in Wide Flute, 7/16 in Shank
SKU204821
MFGR #48-13-5560
Your Cost: $24.97/ea
List: The Milwaukee® 9/16 x 18 in Ship Auger Bit drills through up to 2X the nails of competitive auger bits without needing resharpening. Drill into clean or nail-embedded wood with confidence when installing Romex wire, Pex water lines, rebar, bolts and rope in piers, playground equipment and landscaping. The flutes are wider for maximum chip removal, even in deep holes. The polished and coated flute finish means chips won't stick to the bit, even when drilling in material that contains sap or glue. The through-center cutting design creates a more solid striking point against nails compared to the competitions' ahead-of-center and behind-center designs. The longer shaft length makes it easy to drill deeper or overhead without an extension.
The Milwaukee® 9/16 x 18 in Ship Auger Bit drills through up to 2X the nails of competitive auger bits without needing resharpening. Drill into clean or nail-embedded wood with confidence when installing Romex wire, Pex water lines, rebar, bolts and rope in piers, playground equipment and landscaping. The flutes are wider for maximum chip removal, even in deep holes. The polished and coated flute finish means chips won't stick to the bit, even when drilling in material that contains sap or glue. The through-center cutting design creates a more solid striking point against nails compared to the competitions' ahead-of-center and behind-center designs. The longer shaft length makes it easy to drill deeper or overhead without an extension.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-13-5560 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.6400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.38 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 3.0480 cm Length [Metric] 49.5300 cm Shank Type 7/16 IN Hex Type Ship UNSPSC 27111537 UPC 11 04524209250 UPC 12 045242092505 Width [Metric] 3.1750 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Overall Length 18 in Alternate Catalog Number 48135560 Application For Electricians, Plumbers, Utilities And Any Trade Requiring Fast Hole Drilling In Clean Or Nail-Embedded Wood Gross Volume Per Pack 0.84 Harmonization Tariff Schedule Code 8207600061 Sub Brand MILWAUKEE Warranty Description None For Electricians, Plumbers, Utilities And Any Trade Requiring Fast Hole Drilling In Clean Or Nail-Embedded Wood Induction Hardened Tip For Added Nail Durability; Coated Flutes For Fast Chip Removal; Impact Rated Shank Durable, hardened, one face 20 deg rake angle design enhances nail resistance, chip removal and fast, easy sharpening Fast chip removal, nonstick, polished and coated flutes eliminate costly cleaning time Shanks are impact rated for added durability and versatility Versatile, one line of Milwaukee® auger bits covers all applications and tools Precision machined for smooth, wobble free boring Self feeding screw point Induction hardened tip for added nail durability 3/8 in min chuck size
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-13-5560 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.6400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Length [Metric] | 49.5300 cm |
| Shank Type | 7/16 IN Hex |
| Type | Ship |
| UNSPSC | 27111537 |
| UPC 11 | 04524209250 |
| UPC 12 | 045242092505 |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 18 in |
| Alternate Catalog Number | 48135560 |
| Application | For Electricians, Plumbers, Utilities And Any Trade Requiring Fast Hole Drilling In Clean Or Nail-Embedded Wood |
| Gross Volume Per Pack | 0.84 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207600061 |
| Sub Brand | MILWAUKEE |
| Warranty Description | None |
| For Electricians, Plumbers, Utilities And Any Trade Requiring Fast Hole Drilling In Clean Or Nail-Embedded Wood |
| Induction Hardened Tip For Added Nail Durability; Coated Flutes For Fast Chip Removal; Impact Rated Shank |
| Durable, hardened, one face 20 deg rake angle design enhances nail resistance, chip removal and fast, easy sharpening |
| Fast chip removal, nonstick, polished and coated flutes eliminate costly cleaning time |
| Shanks are impact rated for added durability and versatility |
| Versatile, one line of Milwaukee® auger bits covers all applications and tools |
| Precision machined for smooth, wobble free boring |
| Self feeding screw point |
| Induction hardened tip for added nail durability |
| 3/8 in min chuck size |