or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-11-2402 M12™ Rechargeable Cordless Battery Pack, 3 Ah Lithium-Ion Battery, 12 VDC
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-11-2402 M12™ Rechargeable Cordless Battery Pack, 3 Ah Lithium-Ion Battery, 12 VDC
SKU519341
MFGR #48-11-2402
Your Cost: $79.00/ea
List: Delivers more runtime, power and speed than standard Lithium-Ion batteries. The M12™ XC High Capacity REDLITHIUM™ Battery is designed with superior pack construction, electronics and performance to optimize work per charge and work over pack life. It offers 3 deg F/-18 deg C. Managed by Milwaukee® exclusive REDLINK™ Intelligence, the battery features overload protection to prevent you from damaging your cordless power tools in heavy-duty situations, while the discharge protection prevents cell damage. The temperature management system and individual cell monitoring help maximize battery life. Use this REDLITHIUM™ extended-capacity battery to power all of your Milwaukee® M12 cordless power tools.
Delivers more runtime, power and speed than standard Lithium-Ion batteries. The M12™ XC High Capacity REDLITHIUM™ Battery is designed with superior pack construction, electronics and performance to optimize work per charge and work over pack life. It offers 3 deg F/-18 deg C. Managed by Milwaukee® exclusive REDLINK™ Intelligence, the battery features overload protection to prevent you from damaging your cordless power tools in heavy-duty situations, while the discharge protection prevents cell damage. The temperature management system and individual cell monitoring help maximize battery life. Use this REDLITHIUM™ extended-capacity battery to power all of your Milwaukee® M12 cordless power tools.
Bare Tool|Kit Bare Tool Catalog Number 48-11-2402 Country of Origin MY Gross Weight Per Pack 0.9750 lb Type XC High Capacity UNSPSC 26111710 UPC 11 04524220036 UPC 12 045242200368 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Capacity 3 Ah Battery Type Lithium-Ion Charge Voltage 12 VDC Suitable For Use With Milwaukee® M12™ Cordless Power Tool Alternate Catalog Number 48112402 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD Electrolyte Lithium-Ion EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.98 Gross Weight per Pack Metric 0.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8507600020 Length [Metric] 7.0104 cm Nominal Voltage 12 V Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand M12, REDLITHIUM Warranty Description 3 Years Width [Metric] 12.7000 cm 3.0 AMP Hour - 32 WTT Hour Battery; High Current Discharge - Increased Power And Performance; Sturdy Base - Allows M12 Tools To Easily Stand; Lithium-Ion Battery Delivers Long Life And Run Time With Fade-Free Power; Battery Fuel Gauge Displays Charge Status On Tool; For Use With Milwaukee M12 Cordless Tools; M12 Compatibility - Compatible With Most M12 Tools And Electronics (Not Compatible With 2320 M12 Plumb Laser And 2290 Sub-Scanner M12 Cordless Detection Tool); Amperage Rating: 3 AMP; Warranty: 3 YR; Wattage: 32 WTT; Weight: 0.900 LB; Warranty: Warranty REDLINK™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger Best-in-class construction - offers long lasting performance and durability Fuel gauge on-board displays remaining runtime for less downtime on the job Delivers fade free power in extreme jobsite conditions This battery runs cooler and performs in climates below 0 deg F/-18 deg C Polycarbonate housing All-weather performance - delivers fade free power in extreme jobsite conditions Versatility - powers Milwaukee® M12™ cordless power tools
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Catalog Number | 48-11-2402 |
| Country of Origin | MY |
| Gross Weight Per Pack | 0.9750 lb |
| Type | XC High Capacity |
| UNSPSC | 26111710 |
| UPC 11 | 04524220036 |
| UPC 12 | 045242200368 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Charge Voltage | 12 VDC |
| Suitable For Use With | Milwaukee® M12™ Cordless Power Tool |
| Alternate Catalog Number | 48112402 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| Electrolyte | Lithium-Ion |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.98 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8507600020 |
| Length [Metric] | 7.0104 cm |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | M12, REDLITHIUM |
| Warranty Description | 3 Years |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| 3.0 AMP Hour - 32 WTT Hour Battery; High Current Discharge - Increased Power And Performance; Sturdy Base - Allows M12 Tools To Easily Stand; Lithium-Ion Battery Delivers Long Life And Run Time With Fade-Free Power; Battery Fuel Gauge Displays Charge Status On Tool; For Use With Milwaukee M12 Cordless Tools; M12 Compatibility - Compatible With Most M12 Tools And Electronics (Not Compatible With 2320 M12 Plumb Laser And 2290 Sub-Scanner M12 Cordless Detection Tool); Amperage Rating: 3 AMP; Warranty: 3 YR; Wattage: 32 WTT; Weight: 0.900 LB; Warranty: Warranty |
| REDLINK™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger |
| Best-in-class construction - offers long lasting performance and durability |
| Fuel gauge on-board displays remaining runtime for less downtime on the job |
| Delivers fade free power in extreme jobsite conditions |
| This battery runs cooler and performs in climates below 0 deg F/-18 deg C |
| Polycarbonate housing |
| All-weather performance - delivers fade free power in extreme jobsite conditions |
| Versatility - powers Milwaukee® M12™ cordless power tools |