or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-00-5187 SAWZALL® Double Duty Straight Back Thin Kerf Reciprocating Saw Blade, 9 in L x 3/4 in W, 14 TPI
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-00-5187 SAWZALL® Double Duty Straight Back Thin Kerf Reciprocating Saw Blade, 9 in L x 3/4 in W, 14 TPI
SKU163226
MFGR #48-00-5187
Your Cost: $18.47/ea
List: Thin Kerf metal-cutting blades with the Double Duty Upgrade™ feature a tooth form that is optimized for the longest life and increased speed. Tough Neck™ is engineered to protect against tang breakage and delivers the strongest SAWZALL® blade tang on the market. Maintaining a short profile and thin body, these blades are ideal for making fast, flexible cuts.
Thin Kerf metal-cutting blades with the Double Duty Upgrade™ feature a tooth form that is optimized for the longest life and increased speed. Tough Neck™ is engineered to protect against tang breakage and delivers the strongest SAWZALL® blade tang on the market. Maintaining a short profile and thin body, these blades are ideal for making fast, flexible cuts.
Applicable Materials Most Metal and Plastic Application For Metal Cutting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-00-5187 Country of Origin US Currency USD Cutting Edge Material HSS-Co 8 EU RoHS Indicator C Finish Bright Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Series Sawzall® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Sawzall Tang Size 1/2 in Teeth Per Inch 14 TPI Teeth Type Matrix II Thickness 035 in Type Double Duty Straight Back Thin Kerf UNSPSC 27112802 UPC 11 04524208288 UPC 12 045242082889 Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Body Material Bi-Metal Tang Style Universal/Toothed Edge Alternate Catalog Number 48005187 Gross Volume Per Pack 0.35 Warranty Description None
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Applicable Materials | Most Metal and Plastic |
| Application | For Metal Cutting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-00-5187 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Series | Sawzall® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Sawzall |
| Tang Size | 1/2 in |
| Teeth Per Inch | 14 TPI |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 035 in |
| Type | Double Duty Straight Back Thin Kerf |
| UNSPSC | 27112802 |
| UPC 11 | 04524208288 |
| UPC 12 | 045242082889 |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Body Material | Bi-Metal |
| Tang Style | Universal/Toothed Edge |
| Alternate Catalog Number | 48005187 |
| Gross Volume Per Pack | 0.35 |
| Warranty Description | None |