or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 48-00-5091 SAWZALL® Straight Back Thin Kerf Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W, 8/12 TPI, Bi-Metal Body
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 48-00-5091 SAWZALL® Straight Back Thin Kerf Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 3/4 in W, 8/12 TPI, Bi-Metal Body
SKU167017
MFGR #48-00-5091
Your Cost: $14.47/ea
List: Milwaukee® designs and manufactures Sawzall® blades for the toughest professional applications. Material, blade geometry and heat treating are designed to maximize general purpose cutting performance.
Milwaukee® designs and manufactures Sawzall® blades for the toughest professional applications. Material, blade geometry and heat treating are designed to maximize general purpose cutting performance.
Applicable Materials Cast Iron, Most Metal, Plastic and Wood Application For General Purpose ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-00-5091 Country of Origin US Currency USD Cutting Edge Material HSS-Co 8 EU RoHS Indicator C Finish Bright Gross Weight Per Pack 0.0580 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height [Metric] 1.9050 cm Length [Metric] 22.4790 cm Series Sawzall® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Sawzall Tang Size 1/2 in Teeth Type Matrix II Thickness 05 in Type Straight Back Thin Kerf UNSPSC 27112802 UPC 11 04524208275 UPC 12 045242082759 Width [Metric] 4.8260 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Body Material Bi-Metal Tang Style Universal/Toothed Edge Alternate Catalog Number 48005091 Gross Volume Per Pack 0.30 Warranty Description None For General Purpose Double Relief Angle Reduces Tooth Stress For Long Life; Precision Forming Process Creates Sharper Teeth For Fast Cutting; Matrix Ii Bi-Metal Teeth For Greater Durability; Shank: 1/2 IN Universal; Package Quantity: 5 Double relief angle reduces tooth stress for long life Precision forming process creates sharper teeth for fast cutting Matrix ii bi-metal teeth for greater durability
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Applicable Materials | Cast Iron, Most Metal, Plastic and Wood |
| Application | For General Purpose |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-00-5091 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.0580 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Length [Metric] | 22.4790 cm |
| Series | Sawzall® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Sawzall |
| Tang Size | 1/2 in |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 05 in |
| Type | Straight Back Thin Kerf |
| UNSPSC | 27112802 |
| UPC 11 | 04524208275 |
| UPC 12 | 045242082759 |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Body Material | Bi-Metal |
| Tang Style | Universal/Toothed Edge |
| Alternate Catalog Number | 48005091 |
| Gross Volume Per Pack | 0.30 |
| Warranty Description | None |
| For General Purpose |
| Double Relief Angle Reduces Tooth Stress For Long Life; Precision Forming Process Creates Sharper Teeth For Fast Cutting; Matrix Ii Bi-Metal Teeth For Greater Durability; Shank: 1/2 IN Universal; Package Quantity: 5 |
| Double relief angle reduces tooth stress for long life |
| Precision forming process creates sharper teeth for fast cutting |
| Matrix ii bi-metal teeth for greater durability |