or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-00-5021 SAWZALL® The Ax™ Tapered Back Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 1 in W, 5/8 TPI, Bi-Metal Body
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-00-5021 SAWZALL® The Ax™ Tapered Back Reciprocating Saw Blade, 6 in L x 1 in W, 5/8 TPI, Bi-Metal Body
SKU3236
MFGR #48-00-5021
Your Cost: $15.97/ea
List: The Ax Sawzall® blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood demolition blade on the market.
The Ax Sawzall® blades have been engineered to deliver the fastest cuts, longest life, greatest tooth durability and quickest plunge cuts of any wood demolition blade on the market.
Applicable Materials Nail Embedded Wood and Wood Application For Wood ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-00-5021 Country of Origin US Currency USD Cutting Edge Material HSS-Co 8 EU RoHS Indicator C Finish Bright Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8202990000 Height [Metric] 1.9050 cm Series Ax Sawzall® Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand Ax Sawzall Tang Size 1/2 in Teeth Type Matrix II Thickness 062 in Type Demolition UNSPSC 27112802 UPC 11 04524208298 UPC 12 045242082988 Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Body Material Bi-Metal Tang Style Universal/Toothed Edge Alternate Catalog Number 48005021 Gross Volume Per Pack 0.32 Warranty Description None
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | Nail Embedded Wood and Wood |
| Application | For Wood |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-00-5021 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Cutting Edge Material | HSS-Co 8 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Bright |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8202990000 |
| Height [Metric] | 1.9050 cm |
| Series | Ax Sawzall® |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | Ax Sawzall |
| Tang Size | 1/2 in |
| Teeth Type | Matrix II |
| Thickness | 062 in |
| Type | Demolition |
| UNSPSC | 27112802 |
| UPC 11 | 04524208298 |
| UPC 12 | 045242082988 |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Body Material | Bi-Metal |
| Tang Style | Universal/Toothed Edge |
| Alternate Catalog Number | 48005021 |
| Gross Volume Per Pack | 0.32 |
| Warranty Description | None |