or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2999-22 M18 FUEL 2-TOOL HAMMER DRILL & SURGE HYDRAULIC DRIVER COMBO KIT
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2999-22 M18 FUEL 2-TOOL HAMMER DRILL & SURGE HYDRAULIC DRIVER COMBO KIT
SKU1058699
MFGR #2999-22
Your Cost: $429.00/ea
List: The 2999 - 22 M18(TM) FUEL(TM) 2-tool Combo kit is the highest performing hammer drill and hydraulic driver Combo kit on the market. Included is the M18(TM) FUEL(TM) SURGE(TM) 1/4 in. Hex hydraulic driver (2760-20), the quietest hydraulic driver on the market. The 2760-20 features proprietary fluid-drive hydraulic powertrain and 4-mode drive control. Also included is the M18(TM) FUEL(TM) 1/2 in. hammer drill (2804-20) delivering the industry's most powerful drill delivering up to 60 percent more power, is up to 1.5 in. shorter and is up to 2X faster under heavy load. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers 1,200 in-lbs of torque and 2,000 RPMs providing fast drilling through demanding applications. At 6.9 in. in length this is the most compact drill in its class giving better access into tight space and reducing fatigue. M18 FUEL(TM) features the most advanced cordless technology in the industry. a POWERSTATE(TM) brushless motor, REDLINK Plus(TM) intelligence and REDLITHIUM(TM) battery technology, resultng in longer motor life, longer run time and more power. 27502
The 2999 - 22 M18(TM) FUEL(TM) 2-tool Combo kit is the highest performing hammer drill and hydraulic driver Combo kit on the market. Included is the M18(TM) FUEL(TM) SURGE(TM) 1/4 in. Hex hydraulic driver (2760-20), the quietest hydraulic driver on the market. The 2760-20 features proprietary fluid-drive hydraulic powertrain and 4-mode drive control. Also included is the M18(TM) FUEL(TM) 1/2 in. hammer drill (2804-20) delivering the industry's most powerful drill delivering up to 60 percent more power, is up to 1.5 in. shorter and is up to 2X faster under heavy load. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers 1,200 in-lbs of torque and 2,000 RPMs providing fast drilling through demanding applications. At 6.9 in. in length this is the most compact drill in its class giving better access into tight space and reducing fatigue. M18 FUEL(TM) features the most advanced cordless technology in the industry. a POWERSTATE(TM) brushless motor, REDLINK Plus(TM) intelligence and REDLITHIUM(TM) battery technology, resultng in longer motor life, longer run time and more power. 27502
Alternate Catalog Number 299922 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2999-22 Country of Origin VN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 16.78 Gross Weight Per Pack 16.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 7.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467290040 Height 5.6300 in Height [Metric] 14.7320 cm Length 20.0800 in Length [Metric] 48.7680 cm Number Of Pieces 11 Replacement Catalog Number 369922 Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Sub Brand M18 FUEL Tip Size 1/4 INCH in Tool|Kit Kit Type 2-Tool UNSPSC 27113201 UPC 11 04524252750 UPC 12 045242527502 Warranty Description 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) Width 14.0900 in Width [Metric] 36.3220 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Capacity 5 Ah Battery Chemistry Lithium-Ion Battery Type REDLITHIUM™ Specifications 1/4 in Tip Tools Hammer Drill, Hex Hydraulic Driver Voltage Rating 18 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 299922 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2999-22 |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 16.78 |
| Gross Weight Per Pack | 16.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467290040 |
| Height | 5.6300 in |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Length | 20.0800 in |
| Length [Metric] | 48.7680 cm |
| Number Of Pieces | 11 |
| Replacement Catalog Number | 369922 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Sub Brand | M18 FUEL |
| Tip Size | 1/4 INCH in |
| Tool|Kit | Kit |
| Type | 2-Tool |
| UNSPSC | 27113201 |
| UPC 11 | 04524252750 |
| UPC 12 | 045242527502 |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) |
| Width | 14.0900 in |
| Width [Metric] | 36.3220 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Battery Type | REDLITHIUM™ |
| Specifications | 1/4 in Tip |
| Tools | Hammer Drill, Hex Hydraulic Driver |
| Voltage Rating | 18 VDC |