or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2890-20 M18 JOBSITE RADIO
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2890-20 M18 JOBSITE RADIO
SKU933598
MFGR #2890-20
Your Cost: $149.00/ea
List: Milwaukee® Jobsite Radio, Cordless, Bare Tool, Series: M18™, 10 Presets Channels, 12 hr Charging, Backlit LCD Display, Dual Speaker, 18V, Lithium-Ion Battery, 1.5 Ah, 2 Ah, 3 Ah, 4 Ah, 5 Ah Battery, 7.7 in L x 7.75 in H x 15.8 in W
Milwaukee® Jobsite Radio, Cordless, Bare Tool, Series: M18™, 10 Presets Channels, 12 hr Charging, Backlit LCD Display, Dual Speaker, 18V, Lithium-Ion Battery, 1.5 Ah, 2 Ah, 3 Ah, 4 Ah, 5 Ah Battery, 7.7 in L x 7.75 in H x 15.8 in W
Alternate Catalog Number 289020 ARRA Compliant C Bare Tool|Kit Bare Tool Battery Type Lithium-Ion Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 2890-20 Country of Origin CN Currency USD Display Type Backlit LCD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 11.88 Gross Weight per Pack Metric 5.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8527925000 Height [Metric] 21.0820 cm Length [Metric] 42.4180 cm Manufacturer Milwaukee Tool Number of Channels 10 Replacement Catalog Number 295220 Speaker Type Dual Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Cordless UNSPSC 52161511 UPC 11 04524236424 UPC 12 045242364244 Voltage Rating 18 VDC Warranty Description 1 Year Width [Metric] 21.0820 cm High performance audio system with dual speakers and passive radiators delivers loud, clear sound with deep accurate bass Durable portable, stackable design features shock absorbing end caps and metal speaker grills that protect from drops and other harmful jobsite conditions Best-in-class receptions accuracy and signal quality Integrated handles allow for easy transport and storage in a wide range of environments Digital AM/FM tuner with 10-station presets Customizable EQ (equalizer) Weather sealed auxiliary compartment 2.1 A USB charger for all portable electronic devices 3.5 mm aux in port for wired playback Powered by all M18™ batteries or A/C outlet (battery not included) with up to 12 hr runtime with an M18™ 5 Ah battery Up to 12 hr runtime with an M18™ 5 Ah battery
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 289020 |
| ARRA Compliant | C |
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2890-20 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Display Type | Backlit LCD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 11.88 |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8527925000 |
| Height [Metric] | 21.0820 cm |
| Length [Metric] | 42.4180 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Number of Channels | 10 |
| Replacement Catalog Number | 295220 |
| Speaker Type | Dual |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Cordless |
| UNSPSC | 52161511 |
| UPC 11 | 04524236424 |
| UPC 12 | 045242364244 |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Warranty Description | 1 Year |
| Width [Metric] | 21.0820 cm |
| High performance audio system with dual speakers and passive radiators delivers loud, clear sound with deep accurate bass |
| Durable portable, stackable design features shock absorbing end caps and metal speaker grills that protect from drops and other harmful jobsite conditions |
| Best-in-class receptions accuracy and signal quality |
| Integrated handles allow for easy transport and storage in a wide range of environments |
| Digital AM/FM tuner with 10-station presets |
| Customizable EQ (equalizer) |
| Weather sealed auxiliary compartment |
| 2.1 A USB charger for all portable electronic devices |
| 3.5 mm aux in port for wired playback |
| Powered by all M18™ batteries or A/C outlet (battery not included) with up to 12 hr runtime with an M18™ 5 Ah battery |
| Up to 12 hr runtime with an M18™ 5 Ah battery |