or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 2804-22 M18 FUEL 1/2" HAMMER DRILL KIT
SKU1053932
MFGR #2804-22
Your Cost: $329.00/ea
List: Pump Bearing
Pump Bearing
Bare Tool|Kit Kit Battery Capacity 5 Ah Catalog Number 2804-22 Country of Origin VN Handle Type Pistol Grip Number of Speeds 2 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed Type Cordless Compact Lightweight UNSPSC 27112703 UPC 11 04524200233 UPC 12 045242002337 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Included Yes Battery Type REDLITHIUM™ Chuck Size 1/2 in Chuck Type Hex Voltage Rating 18 VDC Alternate Catalog Number 280422 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 13.15 Gross Weight per Pack Metric 5.92 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467210070 Height [Metric] 14.7320 cm Length [Metric] 40.8940 cm Replacement Catalog Number 290422 Reversible Yes Warranty Description 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) Width [Metric] 36.3220 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Catalog Number | 2804-22 |
| Country of Origin | VN |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Number of Speeds | 2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed |
| Type | Cordless Compact Lightweight |
| UNSPSC | 27112703 |
| UPC 11 | 04524200233 |
| UPC 12 | 045242002337 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | REDLITHIUM™ |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Type | Hex |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Alternate Catalog Number | 280422 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 13.15 |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.92 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467210070 |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Length [Metric] | 40.8940 cm |
| Replacement Catalog Number | 290422 |
| Reversible | Yes |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) |
| Width [Metric] | 36.3220 cm |