or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2803-22 M18 FUEL(TM) 1/2" DRILL DRIVER KIT
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2803-22 M18 FUEL(TM) 1/2" DRILL DRIVER KIT
SKU1055851
MFGR #2803-22
Your Cost: $319.00/ea
List: The M18(TM) FUEL(TM) 1/2 in. drill driver is the industry's most powerful drill delivering up to 60 percent more power, is up to 1.5 in. shorter and is up to 2X faster under heavy load. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers 1,200 in-lbs of torque and 2,000 RPMs providing fast drilling through demanding applications. At 6.9 in. in length this is the most compact drill in its class giving better access into tight space and reducing fatigue. The REDLINK Plus(TM) intelligence ensures maximum perforance and protects from overloads, heating or over-discharge. The REDLITHIUM XC5.0(TM) battery pack delivers more work per charger and more work over the life of the pack than competitors. The all metal ratcheting chuck is the best in class by providing increased bit grip strength and corrosion resistance. 02313
The M18(TM) FUEL(TM) 1/2 in. drill driver is the industry's most powerful drill delivering up to 60 percent more power, is up to 1.5 in. shorter and is up to 2X faster under heavy load. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers 1,200 in-lbs of torque and 2,000 RPMs providing fast drilling through demanding applications. At 6.9 in. in length this is the most compact drill in its class giving better access into tight space and reducing fatigue. The REDLINK Plus(TM) intelligence ensures maximum perforance and protects from overloads, heating or over-discharge. The REDLITHIUM XC5.0(TM) battery pack delivers more work per charger and more work over the life of the pack than competitors. The all metal ratcheting chuck is the best in class by providing increased bit grip strength and corrosion resistance. 02313
Bare Tool|Kit Kit Battery Capacity 5 Ah Catalog Number 2803-22 Chuck Type Metal Ratcheting Color Black/Red Control Type Trigger Country of Origin VN Gross Weight Per Pack 4.8000 lb Handle Type T-Handle Housing Material Glass Filled Nylon Number of Speeds 2 Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant UNSPSC 27112703 UPC 11 04524200231 UPC 12 045242002313 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Included Yes Battery Type REDLITHIUM™ Chuck Size 1/2 in Voltage Rating 18 V Alternate Catalog Number 280322 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 13.10 Gross Weight per Pack Metric 5.94 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467210010 Height [Metric] 14.7320 cm Length [Metric] 39.8780 cm Replacement Catalog Number 290322 Sub Brand M18 FUEL Warranty Description 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) Width [Metric] 35.8140 cm POWERSTATE™ brushless motor purposely built for the M18™ FUEL™ 1/2 in hammer drill to provide up to 60% more power than the competitive set REDLITHIUM™ XC5.0 battery pack delivers more work per charge and more work over the life of the pack than competitors Only 6.9 in L for access into tight spaces and reduced fatigue Compatible with all M18™ batteries REDLINK™ PLUS™ intelligence ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ system Up to 60% more power 1200 in-lb of torque LED on foot of tool for better lighting in dark spaces
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Catalog Number | 2803-22 |
| Chuck Type | Metal Ratcheting |
| Color | Black/Red |
| Control Type | Trigger |
| Country of Origin | VN |
| Gross Weight Per Pack | 4.8000 lb |
| Handle Type | T-Handle |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Number of Speeds | 2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| UNSPSC | 27112703 |
| UPC 11 | 04524200231 |
| UPC 12 | 045242002313 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | REDLITHIUM™ |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Voltage Rating | 18 V |
| Alternate Catalog Number | 280322 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 13.10 |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.94 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467210010 |
| Height [Metric] | 14.7320 cm |
| Length [Metric] | 39.8780 cm |
| Replacement Catalog Number | 290322 |
| Sub Brand | M18 FUEL |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) |
| Width [Metric] | 35.8140 cm |
| POWERSTATE™ brushless motor purposely built for the M18™ FUEL™ 1/2 in hammer drill to provide up to 60% more power than the competitive set |
| REDLITHIUM™ XC5.0 battery pack delivers more work per charge and more work over the life of the pack than competitors |
| Only 6.9 in L for access into tight spaces and reduced fatigue |
| Compatible with all M18™ batteries |
| REDLINK™ PLUS™ intelligence ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ system |
| Up to 60% more power 1200 in-lb of torque |
| LED on foot of tool for better lighting in dark spaces |