or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2735-20 M18™ Fixed Focus Rechargeable Cordless Work Light, LED, 18 VDC, REDLITHIUM™ Battery
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2735-20 M18™ Fixed Focus Rechargeable Cordless Work Light, LED, 18 VDC, REDLITHIUM™ Battery
SKU622826
MFGR #2735-20
Your Cost: $69.00/ea
List: The Milwaukee® M18™ Cordless LED Work Light lasts 600X longer than conventional incandescent bulb. Powered by the M18™ REDLITHIUM™ battery, it runs up to 4X longer on a single charge. Its 135 deg rotating head allows you to easily direct the light beam at the desired work area, while its integrated hook enables hands-free use.
The Milwaukee® M18™ Cordless LED Work Light lasts 600X longer than conventional incandescent bulb. Powered by the M18™ REDLITHIUM™ battery, it runs up to 4X longer on a single charge. Its 135 deg rotating head allows you to easily direct the light beam at the desired work area, while its integrated hook enables hands-free use.
Bare Tool|Kit Bare Tool Catalog Number 2735-20 Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Type Fixed Focus Rechargeable UNSPSC 39111610 UPC 11 04524219914 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Type REDLITHIUM™ Lamp Type LED Voltage Rating 18 VDC Alternate Catalog Number 273520 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.91 Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8513104000 Height [Metric] 8.7630 cm Length [Metric] 27.6860 cm Material Rubber Series M18™ Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant UPC 12 045242199143 Warranty Description 5 Years
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Catalog Number | 2735-20 |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Type | Fixed Focus Rechargeable |
| UNSPSC | 39111610 |
| UPC 11 | 04524219914 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Type | REDLITHIUM™ |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Alternate Catalog Number | 273520 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.91 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8513104000 |
| Height [Metric] | 8.7630 cm |
| Length [Metric] | 27.6860 cm |
| Material | Rubber |
| Series | M18™ |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| UPC 12 | 045242199143 |
| Warranty Description | 5 Years |