or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2730-20 M18™ FUEL™ Cordless Circular Saw, 6-1/2 in Blade, 5/8 in, 18 VDC, Lithium-Ion Battery
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2730-20 M18™ FUEL™ Cordless Circular Saw, 6-1/2 in Blade, 5/8 in, 18 VDC, Lithium-Ion Battery
SKU788014
MFGR #2730-20
Your Cost: $219.00/ea
List: The M18 FUEL™ 6-1/2 in Circular Saw is the fastest saw in its class, offering up to 30% faster cutting, 2X more runtime and 3X longer tool life than competitive saws. The POWERSTATE™ Brushless Motor out powers all other 18 V cordless circular saws and allows you to perform jobs that previously required a corded tool. The M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 Extended Capacity Battery Pack (not included) delivers up to 2.5X more runtime and provides more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. The saw's REDLINK PLUS™ Intelligence ensures optimized performance and protection from overloading, overheating and over-discharging. The 18 V lithium-ion circular saw's guards and shoe are built of cast magnesium to provide a durable, lightweight base. The saw also features an integrated LED light and a rafter hook for convenient storage on the job. The saw includes a blade wrench and a blade.
The M18 FUEL™ 6-1/2 in Circular Saw is the fastest saw in its class, offering up to 30% faster cutting, 2X more runtime and 3X longer tool life than competitive saws. The POWERSTATE™ Brushless Motor out powers all other 18 V cordless circular saws and allows you to perform jobs that previously required a corded tool. The M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 Extended Capacity Battery Pack (not included) delivers up to 2.5X more runtime and provides more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. The saw's REDLINK PLUS™ Intelligence ensures optimized performance and protection from overloading, overheating and over-discharging. The 18 V lithium-ion circular saw's guards and shoe are built of cast magnesium to provide a durable, lightweight base. The saw also features an integrated LED light and a rafter hook for convenient storage on the job. The saw includes a blade wrench and a blade.
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 2730-20 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 3.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467220020 Height [Metric] 19.5580 cm Length [Metric] 35.9410 cm Speed 5000 rpm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedETL ListedCSA Certified UNSPSC 23242113 UPC 11 04524229133 UPC 12 045242291335 Width [Metric] 23.4950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Alternate Catalog Number 273020 Bare Tool|Kit Bare Tool Battery Capacity 5 Ah Battery Type Lithium-Ion Blade Material Magnesium Gross Volume Per Pack 8.18 Housing Material Metal Replacement Catalog Number 283320 Shoe Material Magnesium Voltage Rating 18 VDC Warranty Description 5 Years - POWERSTATE™ Brushless Motor: Outpowers all other 18-volt cordless circular saws and provides up to 3X longer tool life
- REDLINK PLUS™ Intelligence: The most advanced electronic system on the market maximizes performance
- REDLITHIUM™ XC 4.0 Battery Pack: Offers up to 4X more runtime, 20% more power and up to 2X more recharges than competitive batteries
Features
REDLINK™ Plus™ intelligence the most advanced electronic system on the market maximizes performance Redlithium™ battery pack provides superior pack construction, more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries Saw kit features the fastest saw in its class, offering up to 30% faster cutting, 2X more runtime and 3X longer tool life than competitive saws
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2730-20 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467220020 |
| Height [Metric] | 19.5580 cm |
| Length [Metric] | 35.9410 cm |
| Speed | 5000 rpm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedETL ListedCSA Certified |
| UNSPSC | 23242113 |
| UPC 11 | 04524229133 |
| UPC 12 | 045242291335 |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Alternate Catalog Number | 273020 |
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Blade Material | Magnesium |
| Gross Volume Per Pack | 8.18 |
| Housing Material | Metal |
| Replacement Catalog Number | 283320 |
| Shoe Material | Magnesium |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Warranty Description | 5 Years |
Features |
| REDLINK™ Plus™ intelligence the most advanced electronic system on the market maximizes performance |
| Redlithium™ battery pack provides superior pack construction, more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries |
| Saw kit features the fastest saw in its class, offering up to 30% faster cutting, 2X more runtime and 3X longer tool life than competitive saws |