or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2729-22 M18™ FUEL™ Cordless Band Saw Kit, 5 in Cutting, 44.875 in L x 0.5 in W x 0.02 in THK Blade, 18 VDC, 5 Ah
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2729-22 M18™ FUEL™ Cordless Band Saw Kit, 5 in Cutting, 44.875 in L x 0.5 in W x 0.02 in THK Blade, 18 VDC, 5 Ah
SKU815926
MFGR #2729-22
Your Cost: $669.00/ea
List: The M18 FUEL™ Band Saw cuts faster than its corded counterparts, provides the same legendary durability of a Milwaukee® corded band saw and delivers up to 2X more run time than other cordless options. Utilizing a POWERSTATE™ Brushless motor and Constant Power Technology™, the M18 FUEL™ Deep Cut Band Saw cuts faster than corded band saws. It also delivers the same legendary durability that has made Milwaukee® Corded Deep Cut Band Saws second to none for decades by utilizing over 90% of the same parts. Equipped with Jobsite Armor Technology™, the tool is better protected from drops and debris with a proprietary composite material and crush zone barriers to absorb impacts. REDLITHIUM™ XC5.0 Battery Technology provides up to 2.5X more run-time through superior pack construction, electronics and more work per charge over the life of the battery than any competitive Lithium-Ion battery on the market. REDLINK PLUS™ Intelligence has the most advanced system of cordless power tool electronics, providing optimized performance, electronic clutch and overload protection using total system communication between tool, battery and charger. The M18 FUEL™ Deep Cut Band Saw features a tool-free locking adjustable shoe that can adjust from an extended shoe to no shoe in seconds. Other innovative features include a hang hook for easy storage in-between cuts, LED light to illuminate the cutting area, superior cut visibility and a balanced body design that allows the tool to rest naturally and comfortably in the user's hands.
The M18 FUEL™ Band Saw cuts faster than its corded counterparts, provides the same legendary durability of a Milwaukee® corded band saw and delivers up to 2X more run time than other cordless options. Utilizing a POWERSTATE™ Brushless motor and Constant Power Technology™, the M18 FUEL™ Deep Cut Band Saw cuts faster than corded band saws. It also delivers the same legendary durability that has made Milwaukee® Corded Deep Cut Band Saws second to none for decades by utilizing over 90% of the same parts. Equipped with Jobsite Armor Technology™, the tool is better protected from drops and debris with a proprietary composite material and crush zone barriers to absorb impacts. REDLITHIUM™ XC5.0 Battery Technology provides up to 2.5X more run-time through superior pack construction, electronics and more work per charge over the life of the battery than any competitive Lithium-Ion battery on the market. REDLINK PLUS™ Intelligence has the most advanced system of cordless power tool electronics, providing optimized performance, electronic clutch and overload protection using total system communication between tool, battery and charger. The M18 FUEL™ Deep Cut Band Saw features a tool-free locking adjustable shoe that can adjust from an extended shoe to no shoe in seconds. Other innovative features include a hang hook for easy storage in-between cuts, LED light to illuminate the cutting area, superior cut visibility and a balanced body design that allows the tool to rest naturally and comfortably in the user's hands.
Bare Tool|Kit Kit Catalog Number 2729-22 Color Red Country of Origin CN Dimensions 21 in L Handle Type Multi-Grip T-Handle Housing Material Reinforced Nylon Number of Speeds 5 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed UNSPSC 23241509 UPC 11 04524232159 UPC 12 045242321599 Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Capacity 5 Ah Battery Type Lithium-Ion Voltage Rating 18 VDC Alternate Catalog Number 272922 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 31.62 Gross Weight per Pack Metric 14.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467220090 Height [Metric] 22.8600 cm Length [Metric] 61.9760 cm Replacement Catalog Number 292922 Warranty Description 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) Width [Metric] 52.8320 cm - POWERSTATE™ Brushless Motor: Increased cutting speed and power through the toughest applications
- CPT™ Constant Power Technology: Maintains cut speed in the toughest applications for optimal performance
- Over 90% same parts as Milwaukee's Corded Deep Cut Band Saw
- Jobsite Armor Technology™: Proprietary composite material and crush zone barriers provide long lasting rugged protection
- REDLINK PLUS™ Intelligence: The most advanced system of cordless power tool electronics. Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- All metal direct drive: Delivers maximum tool life with all metal direct drive gearing system, while requiring less servicing than a chain drive
- REDLITHIUM™ XC 4.0 Battery: Provides superior pack construction, more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries
- Tool-Free locking adjustable shoe: Button actuated tool-free design allows user to quickly adjust from an extended shoe to no shoe in seconds
- Industry's largest cut capacity: Versatility to cut up to 5 in. by 5 in. material in one pass and adjustable shoe allows for less tool rotation when cutting material above 5 in.
- LED light: Illuminates work surface for increased accuracy and productivity
Features
Tool-free locking adjustable shoe button actuated tool-free design allows user to quickly adjust from an extended shoe to no shoe in seconds Versatility to cut up to 5 in, material in one pass and adjustable shoe allows for less tool rotation when cutting material above 5 in Tool-free locking adjustable shoe button actuated tool-free design allows user to quickly adjust from an extended shoe to no shoe in seconds
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Catalog Number | 2729-22 |
| Color | Red |
| Country of Origin | CN |
| Dimensions | 21 in L |
| Handle Type | Multi-Grip T-Handle |
| Housing Material | Reinforced Nylon |
| Number of Speeds | 5 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed |
| UNSPSC | 23241509 |
| UPC 11 | 04524232159 |
| UPC 12 | 045242321599 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Alternate Catalog Number | 272922 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 31.62 |
| Gross Weight per Pack Metric | 14.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467220090 |
| Height [Metric] | 22.8600 cm |
| Length [Metric] | 61.9760 cm |
| Replacement Catalog Number | 292922 |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 3 Years (Battery) |
| Width [Metric] | 52.8320 cm |
Features |
| Tool-free locking adjustable shoe button actuated tool-free design allows user to quickly adjust from an extended shoe to no shoe in seconds |
| Versatility to cut up to 5 in, material in one pass and adjustable shoe allows for less tool rotation when cutting material above 5 in |
| Tool-free locking adjustable shoe button actuated tool-free design allows user to quickly adjust from an extended shoe to no shoe in seconds |