or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 2712-20 M18™ FUEL™ Cordless Rotary Hammer Drill, 1 in Keyless/SDS Plus Chuck, 18 VDC, Lithium-Ion Battery
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 2712-20 M18™ FUEL™ Cordless Rotary Hammer Drill, 1 in Keyless/SDS Plus Chuck, 18 VDC, Lithium-Ion Battery
SKU869272
MFGR #2712-20
Your Cost: $300.47/ea
List: Powered by FUEL™ technology, the M18 FUEL™ 1 in SDS Plus Rotary Hammer delivers faster than corded speed, corded durability and all day work on one charge. The Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor Provides 1.7 ft-lb of impact energy, 0-1400 rpm and 0-4900 bpm. The Milwaukee® REDLITHIUM™ XC5.0 Battery Packs (sold separately) provide all day work on one charge, 20% more power and 2X more life than standard Lithium-Ion batteries. REDLINK PLUS™Intelligence integrates full-circle communication between tool, battery and charger to protect from overloading, overheating and over-discharging.
Powered by FUEL™ technology, the M18 FUEL™ 1 in SDS Plus Rotary Hammer delivers faster than corded speed, corded durability and all day work on one charge. The Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor Provides 1.7 ft-lb of impact energy, 0-1400 rpm and 0-4900 bpm. The Milwaukee® REDLITHIUM™ XC5.0 Battery Packs (sold separately) provide all day work on one charge, 20% more power and 2X more life than standard Lithium-Ion batteries. REDLINK PLUS™Intelligence integrates full-circle communication between tool, battery and charger to protect from overloading, overheating and over-discharging.
ARRA Compliant C Bare Tool|Kit Bare Tool Blows per Minute 4900 bpm Buy American Compliant C Catalog Number 2712-20 Control Type Variable Speed Trigger Switch Country of Origin CN Currency USD Dimensions 12.48 in L x 9.17 in W EU RoHS Indicator X Gross Volume Per Pack 6.95 Gross Weight Per Pack 6.9300 lb Gross Weight per Pack Metric 3.14 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type D-Handle/Drop Motor/Side/Soft Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8467210070 Height 12.6000 in Height [Metric] 23.2918 cm Housing Material Metal/Plastic Impact Energy 1.7 ft-lb Length 4.1300 in Length [Metric] 10.7950 cm No~Load Speed 1400 rpm Number of Speeds 1 Reversible Yes Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed UNSPSC 20111603 UPC 11 04524230361 UPC 12 045242303618 Width 9.0500 in Width [Metric] 32.5120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Included No Battery Type Lithium-Ion Chuck Size 1 in Chuck Type Keyless/SDS Plus® Voltage Rating 18 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Blows per Minute | 4900 bpm |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2712-20 |
| Control Type | Variable Speed Trigger Switch |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 12.48 in L x 9.17 in W |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Volume Per Pack | 6.95 |
| Gross Weight Per Pack | 6.9300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | D-Handle/Drop Motor/Side/Soft Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467210070 |
| Height | 12.6000 in |
| Height [Metric] | 23.2918 cm |
| Housing Material | Metal/Plastic |
| Impact Energy | 1.7 ft-lb |
| Length | 4.1300 in |
| Length [Metric] | 10.7950 cm |
| No~Load Speed | 1400 rpm |
| Number of Speeds | 1 |
| Reversible | Yes |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed |
| UNSPSC | 20111603 |
| UPC 11 | 04524230361 |
| UPC 12 | 045242303618 |
| Width | 9.0500 in |
| Width [Metric] | 32.5120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Included | No |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Chuck Size | 1 in |
| Chuck Type | Keyless/SDS Plus® |
| Voltage Rating | 18 VDC |