or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 2648-21 M18 Random Orbit Sander Kit
SKU1079253
MFGR #2648-21
Your Cost: $241.62/ea
List: The M18(TM) 5 in. random orbit sander delivers corded power with 12,000 max OPM output. The 7,000-12,000 variable speed dial allows the user more control over the output of the tool to match the orbit speed for the application. The tool?s powerful motor allows the user to remove more material per battery charge. The M18(TM) random orbit sander powered by REDLITHIUM(TM) battery technology delivers up to 35 minutes of run-time on a M18(TM) 3.0 Ah battery pack (Battery sold separately). 20978
The M18(TM) 5 in. random orbit sander delivers corded power with 12,000 max OPM output. The 7,000-12,000 variable speed dial allows the user more control over the output of the tool to match the orbit speed for the application. The tool?s powerful motor allows the user to remove more material per battery charge. The M18(TM) random orbit sander powered by REDLITHIUM(TM) battery technology delivers up to 35 minutes of run-time on a M18(TM) 3.0 Ah battery pack (Battery sold separately). 20978
ARRA Compliant C Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 2648-21 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator X Gross Volume Per Pack 7.35 Gross Weight Per Pack 3.5200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.60 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467290015 Height [Metric] 17.2974 cm Manufacturer Milwaukee Tool Material Glass-Filled Nylon Stock Status NONSTOCK Sub Brand M18 UNSPSC 27112737 UPC 11 04524252097 UPC 12 045242520978 Voltage Rating 18 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2648-21 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Volume Per Pack | 7.35 |
| Gross Weight Per Pack | 3.5200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467290015 |
| Height [Metric] | 17.2974 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | M18 |
| UNSPSC | 27112737 |
| UPC 11 | 04524252097 |
| UPC 12 | 045242520978 |
| Voltage Rating | 18 V |