or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 2648-20 M18 Random Orbit Sander
SKU1036900
MFGR #2648-20
Your Cost: $149.00/ea
List: The M18(TM) 5 in. random orbit sander delivers corded power with 12,000 max OPM output. The 7,000-12,000 variable speed dial allows the user more control over the output of the tool to match the orbit speed for the application. The tool?s powerful motor allows the user to remove more material per battery charge. The M18(TM) random orbit sander powered by REDLITHIUM(TM) battery technology delivers up to 35 minutes of run-time on a M18(TM) 3.0 Ah battery pack. 20961
The M18(TM) 5 in. random orbit sander delivers corded power with 12,000 max OPM output. The 7,000-12,000 variable speed dial allows the user more control over the output of the tool to match the orbit speed for the application. The tool?s powerful motor allows the user to remove more material per battery charge. The M18(TM) random orbit sander powered by REDLITHIUM(TM) battery technology delivers up to 35 minutes of run-time on a M18(TM) 3.0 Ah battery pack. 20961
Alternate Catalog Number 264820 ARRA Compliant C Bare Tool|Kit Bare Tool Battery Capacity 3 Ah Battery Type REDLITHIUM™ Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 2648-20 Country of Origin VN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 3.42 Gross Weight Per Pack 7.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467290015 Height [Metric] 14.3510 cm Housing Material Glass Filled Nylon Length [Metric] 26.9240 cm Manufacturer Milwaukee Tool Material Glass-Filled Nylon Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand M18 UNSPSC 23101506 UPC 11 04524252096 UPC 12 045242520961 Voltage Rating 18 VDC Warranty Description 5 Years Width [Metric] 17.0180 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 264820 |
| ARRA Compliant | C |
| Bare Tool|Kit | Bare Tool |
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Type | REDLITHIUM™ |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2648-20 |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 3.42 |
| Gross Weight Per Pack | 7.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467290015 |
| Height [Metric] | 14.3510 cm |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Length [Metric] | 26.9240 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantcULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | M18 |
| UNSPSC | 23101506 |
| UPC 11 | 04524252096 |
| UPC 12 | 045242520961 |
| Voltage Rating | 18 VDC |
| Warranty Description | 5 Years |
| Width [Metric] | 17.0180 cm |