or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2550-22 M12 RIVET TOOL KIT
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2550-22 M12 RIVET TOOL KIT
SKU1035108
MFGR #2550-22
Your Cost: $449.00/ea
List: The M12(TM) rivet tool is the first cordless solution that delivers fast, easy riveting while maintaining performance, durability, and size. The 2550-20 can pull up to 3/16 in. stainless steel rivets, 450 pcs. of 1/8 in. steel rivets on one 1.5 amp hour charge, and reduces muscle effort from a hand tool by over 60 percent. No compressors or hoses during set up and operation makes this tool a great replacement to pneumatic products. 2X longer life over current cordless solutions delivers greater durability from common jobsite conditions and use. This is the most compact cordless rivet tool on the market, measuring only 6.5 in. in length allowing users more access in tight space. The M12 rivet tool is part of the M12 battery platform, offering 90+ solutions on one battery system. 15943
The M12(TM) rivet tool is the first cordless solution that delivers fast, easy riveting while maintaining performance, durability, and size. The 2550-20 can pull up to 3/16 in. stainless steel rivets, 450 pcs. of 1/8 in. steel rivets on one 1.5 amp hour charge, and reduces muscle effort from a hand tool by over 60 percent. No compressors or hoses during set up and operation makes this tool a great replacement to pneumatic products. 2X longer life over current cordless solutions delivers greater durability from common jobsite conditions and use. This is the most compact cordless rivet tool on the market, measuring only 6.5 in. in length allowing users more access in tight space. The M12 rivet tool is part of the M12 battery platform, offering 90+ solutions on one battery system. 15943
Alternate Catalog Number 255022 ARRA Compliant C Bare Tool|Kit Kit Battery Type Lithium-Ion Brand Milwaukee® Buy American Compliant C Catalog Number 2550-22 Country of Origin VN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.50 Gross Weight per Pack Metric 3.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467290090 Housing Material Glass Filled Nylon Length [Metric] 33.5280 cm Manufacturer Milwaukee Tool Material Glass-Filled Nylon Rivet Diameter 3/16" stainless steel / 1/8" steel Series M12™ Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Stock Status NONSTOCK Stroke Length 1 in Sub Brand M12 UNSPSC 27112402 UPC 11 04524251594 UPC 12 045242515943 Voltage Rating 12 VDC Warranty Description 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) Width [Metric] 27.4320 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 255022 |
| ARRA Compliant | C |
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Brand | Milwaukee® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2550-22 |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.50 |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467290090 |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Length [Metric] | 33.5280 cm |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Rivet Diameter | 3/16" stainless steel / 1/8" steel |
| Series | M12™ |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Stroke Length | 1 in |
| Sub Brand | M12 |
| UNSPSC | 27112402 |
| UPC 11 | 04524251594 |
| UPC 12 | 045242515943 |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) |
| Width [Metric] | 27.4320 cm |