or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2504-22 M12 FUEL 1/2" Hammer Drill Kit
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2504-22 M12 FUEL 1/2" Hammer Drill Kit
SKU1024848
MFGR #2504-22
Your Cost: $179.00/ea
List: The M12 FUEL(TM) hammer drill driver is the most capable, lightest weight, most compact tool in its class. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers the power to do a wide variety of applications at 1700 RPM?s and 350 in-lbs of torque. Weighing only 2.3 lbs it is extremely portable, great foroverhead applications, reduces fatigue throughout the day. At 6.6 in. in length this tool has the best access in tight space. Redlink(TM) plus intelligence protects the tool from overloads and overheating while ensuring maximum perforance. Using REDLITHIUM(TM) 2.0 Ah compact and 4.0 Ah extended capacity battery packs they deliver more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. 09010
The M12 FUEL(TM) hammer drill driver is the most capable, lightest weight, most compact tool in its class. The POWERSTATE(TM) brushless motor delivers the power to do a wide variety of applications at 1700 RPM?s and 350 in-lbs of torque. Weighing only 2.3 lbs it is extremely portable, great foroverhead applications, reduces fatigue throughout the day. At 6.6 in. in length this tool has the best access in tight space. Redlink(TM) plus intelligence protects the tool from overloads and overheating while ensuring maximum perforance. Using REDLITHIUM(TM) 2.0 Ah compact and 4.0 Ah extended capacity battery packs they deliver more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. 09010
Bare Tool|Kit Kit Battery Capacity 2/4 Ah Blows per Minute 0 to 25500 bpm Catalog Number 2504-22 Color Black/Red Control Type Variable Speed Country of Origin MX Dimensions 6.6 in L x 2.1 in W x 7.8 in H Gross Weight Per Pack 8.0700 lb Handle Type T-Handle Housing Material Glass Filled Nylon No~Load Speed 0 to 450/0 to 1700 rpm Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Cordless UNSPSC 27112703 UPC 11 04524250901 UPC 12 045242509010 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Battery Included Yes Battery Type Lithium-Ion Chuck Size 1/2 in Chuck Type Keyless Voltage Rating 12 V Alternate Catalog Number 250422 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 8.07 Gross Weight per Pack Metric 3.75 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467210070 Height 12.4000 in Height [Metric] 12.1920 cm Length 4.6500 in Length [Metric] 37.3380 cm Speed 1700 rpm Sub Brand M12 FUEL Torque Rating 350 in-lb Warranty Description 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) Width 14.7600 in Width [Metric] 31.3690 cm Most capable 12 VAC drill with the power to perform a wide range of applications Lightest weight in its class for tool belt portability and less fatigue in the work day Most compact in its class for the best access in tight spaces 1/2 in all metal chuck for maximum grip and bit retention E-clutch for consistent repeatability in driving applications 1700 rpm for faster drilling speeds
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Bare Tool|Kit | Kit |
| Battery Capacity | 2/4 Ah |
| Blows per Minute | 0 to 25500 bpm |
| Catalog Number | 2504-22 |
| Color | Black/Red |
| Control Type | Variable Speed |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 6.6 in L x 2.1 in W x 7.8 in H |
| Gross Weight Per Pack | 8.0700 lb |
| Handle Type | T-Handle |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| No~Load Speed | 0 to 450/0 to 1700 rpm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Cordless |
| UNSPSC | 27112703 |
| UPC 11 | 04524250901 |
| UPC 12 | 045242509010 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Voltage Rating | 12 V |
| Alternate Catalog Number | 250422 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 8.07 |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467210070 |
| Height | 12.4000 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Length | 4.6500 in |
| Length [Metric] | 37.3380 cm |
| Speed | 1700 rpm |
| Sub Brand | M12 FUEL |
| Torque Rating | 350 in-lb |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) |
| Width | 14.7600 in |
| Width [Metric] | 31.3690 cm |
| Most capable 12 VAC drill with the power to perform a wide range of applications |
| Lightest weight in its class for tool belt portability and less fatigue in the work day |
| Most compact in its class for the best access in tight spaces |
| 1/2 in all metal chuck for maximum grip and bit retention |
| E-clutch for consistent repeatability in driving applications |
| 1700 rpm for faster drilling speeds |