or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee®
Milwaukee® 2462-22 M12™ Cordless Impact Driver Kit, 1/4 in Hex Drive, 0 to 3300 ipm, 1000 in-lb Torque, 12 V
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee®
Milwaukee® 2462-22 M12™ Cordless Impact Driver Kit, 1/4 in Hex Drive, 0 to 3300 ipm, 1000 in-lb Torque, 12 V
SKU819321
MFGR #2462-22
Your Cost: $129.00/ea
List: Optimized for high speed fastening, the Milwaukee® M12™ 1/4 in Impact Driver delivers unmatched fastening performance in a lightweight, tool belt portable design A high performance motor delivers 0-2500 rpm for increased fastening speed. REDLITHIUM™ Battery Technology outperforms the competition, delivering up to 80% more run time. Additionally, an on-board battery fuel gauge displays remaining runtime.
Optimized for high speed fastening, the Milwaukee® M12™ 1/4 in Impact Driver delivers unmatched fastening performance in a lightweight, tool belt portable design A high performance motor delivers 0-2500 rpm for increased fastening speed. REDLITHIUM™ Battery Technology outperforms the competition, delivering up to 80% more run time. Additionally, an on-board battery fuel gauge displays remaining runtime.
Catalog Number 2462-22 Country of Origin VNM Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.8900 lb Gross Weight per Pack Metric 3.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467290040 Height 12.4400 in Height [Metric] 12.1920 cm Length 14.8000 in Length [Metric] 37.4650 cm Standards CSA Certified UNSPSC 27113201 UPC 11 04524229635 UPC 12 045242296354 Width 4.7200 in Width [Metric] 31.7500 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Alternate Catalog Number 246222 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Gross Volume Per Pack 6.89 Warranty Description 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) - Milwaukee Impact Mechanism delivers 1,000 in-lbs of torque
- 0-2,500 RPM for increased fastening speed
- New ergonomic handle design for increased comfort
- On-board battery fuel gauge displays remaining run time
Features
Milwaukee® impact mechanism delivers 1000 in lb of torque 0 to 2500 rpm for increased fastening speed New ergonomic handle design for increased comfort On-board battery fuel gauge: displays remaining runtime Variable speed trigger switch control
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 2462-22 |
| Country of Origin | VNM |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.8900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467290040 |
| Height | 12.4400 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Length | 14.8000 in |
| Length [Metric] | 37.4650 cm |
| Standards | CSA Certified |
| UNSPSC | 27113201 |
| UPC 11 | 04524229635 |
| UPC 12 | 045242296354 |
| Width | 4.7200 in |
| Width [Metric] | 31.7500 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Alternate Catalog Number | 246222 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Gross Volume Per Pack | 6.89 |
| Warranty Description | 5 Years (Tool), 2 Years (Battery) |
Features |
| Milwaukee® impact mechanism delivers 1000 in lb of torque |
| 0 to 2500 rpm for increased fastening speed |
| New ergonomic handle design for increased comfort |
| On-board battery fuel gauge: displays remaining runtime |
| Variable speed trigger switch control |