or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® UQFP-150 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® UQFP-150 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU94818
MFGR #UQFP-150
$/ea
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Lug, 1/0 AWG to 300 kcmil/2/0 AWG to 300 kcmil Wire, Plug-In Mount, 40 deg C, 3.28 in L x 3 in W x 6.06 in H
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 150 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Lug, 1/0 AWG to 300 kcmil/2/0 AWG to 300 kcmil Wire, Plug-In Mount, 40 deg C, 3.28 in L x 3 in W x 6.06 in H
Actuator Lever V Application Metering Accessory ARRA Compliant C Auxiliary Contacts No Auxiliary Contacts Buy American Compliant C Catalog Number UQFP-150 Connection Bus to Lug V Connector N/A Country of Origin USA Currency USD Current Rating 150 A Depth 1.17 in EU RoHS Indicator C Frame F-Frame Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028900040 Height 6.06 in Height [Metric] 15.4000 cm Length 3.28 in Length [Metric] 8.3337 cm Material Non-metallic Number Of Phases 1 Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Rack Units 1 in Standard UL Listed Standards RoHS Complaint, UL Listed Sub Brand NetKey Type Current Interrupting Device UNSPSC 39121601 UPC 11 78457214651 UPC 12 78457214651 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milbank® Manufacturer Milbank Manufacturing Interrupt Rating 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 V Metering Accessory Plug On
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Lever V |
| Application | Metering Accessory |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | No Auxiliary Contacts |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UQFP-150 |
| Connection | Bus to Lug V |
| Connector | N/A |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Current Rating | 150 A |
| Depth | 1.17 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | F-Frame |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028900040 |
| Height | 6.06 in |
| Height [Metric] | 15.4000 cm |
| Length | 3.28 in |
| Length [Metric] | 8.3337 cm |
| Material | Non-metallic |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Rack Units | 1 in |
| Standard | UL Listed |
| Standards | RoHS Complaint, UL Listed |
| Sub Brand | NetKey |
| Type | Current Interrupting Device |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78457214651 |
| UPC 12 | 78457214651 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milbank® |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Interrupt Rating | 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 V |
| Metering Accessory |
| Plug On |