or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® UQFP-125 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 125 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® UQFP-125 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 125 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1217451
MFGR #UQFP-125
$/ea
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 125 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Lug, 1 to 1/0 AWG/3 to 1 AWG Wire, Plug-In Mount, 40 deg C, 6.06 in H x 3 in W
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 125 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Lug, 1 to 1/0 AWG/3 to 1 AWG Wire, Plug-In Mount, 40 deg C, 6.06 in H x 3 in W
Actuator Lever Actuator Type Lever Operated Application Metering Accessory ARRA Compliant C Auxiliary Contacts No Auxiliary Contacts Buy American Compliant C Catalog Number UQFP-125 Connection Bus to Lug Connection Type Lug Country of Origin USA Currency USD Current Rating 125 A Dimensions 6.06 in H x 3 in W EU RoHS Indicator C Frame F-Frame Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028900040 Height 6.06 in Height [Metric] 15.4000 cm Length 3.28 in Length [Metric] 8.3337 cm Material Non-metallic Mounting Type Plug-In Number Of Phases 1 Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Phase 1 pH Standard UL Listed Standards RoHS Complaint, UL Listed Temperature Rating 40 °C Type Current Interrupting Device UNSPSC 39121601 UPC 11 78457214650 UPC 12 784572146501 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Wire Size 1 to 1/0 AWG, 3 to 1 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Milbank® Manufacturer Milbank Manufacturing Amperage Rating 125 A Interrupt Rating 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 V Metering Accessory Plug On
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Lever |
| Actuator Type | Lever Operated |
| Application | Metering Accessory |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | No Auxiliary Contacts |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UQFP-125 |
| Connection | Bus to Lug |
| Connection Type | Lug |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Current Rating | 125 A |
| Dimensions | 6.06 in H x 3 in W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | F-Frame |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028900040 |
| Height | 6.06 in |
| Height [Metric] | 15.4000 cm |
| Length | 3.28 in |
| Length [Metric] | 8.3337 cm |
| Material | Non-metallic |
| Mounting Type | Plug-In |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Phase | 1 pH |
| Standard | UL Listed |
| Standards | RoHS Complaint, UL Listed |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Type | Current Interrupting Device |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78457214650 |
| UPC 12 | 784572146501 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Wire Size | 1 to 1/0 AWG, 3 to 1 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milbank® |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Amperage Rating | 125 A |
| Interrupt Rating | 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 V |
| Metering Accessory |
| Plug On |