or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® UQFB-100-X1 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Milbank® UQFB-100-X1 Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1275906
MFGR #UQFB-100-X1
$/ea
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Bolt-On, 1 to 1/0 AWG/3 to 1 AWG Wire, Bolt-On Mount, 40 deg C, 7.42 in H x 2.99 in W x 3.28 in D
Milbank® Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 100 A, 60 Hz, 10 kA Interrupt, F Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Poles, 1-Phase, Lever Actuator, Bolt-On, 1 to 1/0 AWG/3 to 1 AWG Wire, Bolt-On Mount, 40 deg C, 7.42 in H x 2.99 in W x 3.28 in D
Actuator Lever Application Metering Accessory ARRA Compliant C Auxiliary Contacts No Auxiliary Contacts Bundle Diameter 3.00 in Buy American Compliant C Catalog Number UQFB-100-X1 Color Ivory Connection Lug to Lug V Country of Origin USA Currency USD Current Rating 100 A EU RoHS Indicator C Frame F-Frame Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9028900040 Height 7.44 in Height [Metric] 18.8925 cm Length 3.28 in Length [Metric] 8.3337 cm Lock Mechanism Locking Material Non-metallic Number Of Phases 1 Number Of Poles 2 Operating Temperature 40 °C Standard UL Listed Standards RoHS Complaint, UL Listed Sub Brand Pan-Ty Tensile Strength 50.00 lb Thickness 0.05 in Type Current Interrupting Device UNSPSC 39121601 UPC 11 78457217005 UPC 12 784572170056 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milbank® Manufacturer Milbank Manufacturing Interrupt Rating 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 V Metering Accessory Line Side Threaded Tangs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Lever |
| Application | Metering Accessory |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contacts | No Auxiliary Contacts |
| Bundle Diameter | 3.00 in |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | UQFB-100-X1 |
| Color | Ivory |
| Connection | Lug to Lug V |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Current Rating | 100 A |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | F-Frame |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9028900040 |
| Height | 7.44 in |
| Height [Metric] | 18.8925 cm |
| Length | 3.28 in |
| Length [Metric] | 8.3337 cm |
| Lock Mechanism | Locking |
| Material | Non-metallic |
| Number Of Phases | 1 |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40 °C |
| Standard | UL Listed |
| Standards | RoHS Complaint, UL Listed |
| Sub Brand | Pan-Ty |
| Tensile Strength | 50.00 lb |
| Thickness | 0.05 in |
| Type | Current Interrupting Device |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78457217005 |
| UPC 12 | 784572170056 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milbank® |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Interrupt Rating | 10,000 Ampere Interrupting Capacity kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 V |
| Metering Accessory |
| Line Side Threaded Tangs |