or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milbank® QN2200RH Thermal Magnetic Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 22 kA, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip

Milbank® QN2200RH Thermal Magnetic Circuit Breaker, 240 VAC, 200 A, 22 kA, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1491398
MFGR #QN2200RH
$/ea
Milbank® Thermal Magnetic Circuit Breaker, Series: QN Series, 240 VAC, 200 A, 60 Hz, 22 kA Interrupt, Small/QNRH Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Pole, 1, Lever Actuator, Plug-In, 40 deg C, 7.8 in L x 2.5 in W x 4.1 in H, Non-Metallic
Milbank® Thermal Magnetic Circuit Breaker, Series: QN Series, 240 VAC, 200 A, 60 Hz, 22 kA Interrupt, Small/QNRH Frame, Thermal Magnetic Trip, 2 Pole, 1, Lever Actuator, Plug-In, 40 deg C, 7.8 in L x 2.5 in W x 4.1 in H, Non-Metallic
Actuator Type Lever Catalog Number QN2200RH Connection Type Plug-In Country of Origin USA Dimensions 7.8 in L x 2.5 in W x 4.1 in H Frame Small/QNRH Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 1.8800 lb Material Non-metallic Number Of Poles 2 Phase 1 Series QN Series Standards UL Listed Temperature Rating 40 °C UNSPSC 39121601 UPC 11 78457240335 Stock Status NONSTOCK Brand Milbank® Manufacturer Milbank Manufacturing Amperage Rating 200 A Interrupt Rating 22 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 VAC Small frame Plug-on branch circuit breaker for Siemens single phase load centers Require 4 panel spaces, 2 adjacent and 2 opposite Reverse handle
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator Type | Lever |
| Catalog Number | QN2200RH |
| Connection Type | Plug-In |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 7.8 in L x 2.5 in W x 4.1 in H |
| Frame | Small/QNRH |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1.8800 lb |
| Material | Non-metallic |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 |
| Series | QN Series |
| Standards | UL Listed |
| Temperature Rating | 40 °C |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78457240335 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milbank® |
| Manufacturer | Milbank Manufacturing |
| Amperage Rating | 200 A |
| Interrupt Rating | 22 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Small frame |
| Plug-on branch circuit breaker for Siemens single phase load centers |
| Require 4 panel spaces, 2 adjacent and 2 opposite |
| Reverse handle |