Metalux 2SNLED-LD5-24SL-UNV-L840-CD1-U SNLED Series Base Standard Lumens Commercial Linear Strip Light Fixture, LED Lamp, 18 W Fixture, 12
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1107074
MFGR #2SNLED-LD5-24SL-UNV-L840-CD1-U
Metalux Commercial Linear Strip Light Fixture, Base Standard Lumens, Series: SNLED Series, 120 to 277 VAC, 18 W Fixture, LED Lamp, 136.8 Lumens/W Light Output, 60000 hr Average Life, 4000 K Color Temperature, 80 CRI, 2400 Lumens, Class 2 Insulation, Strip Mounting, Steel Housing Material, 24 in L x 2-7/8 in W x 2-1/4 in H Dimensions
Amperage Rating
N/A
Application
Commercial, Industrial, Retail, Residential, Storage/Utility Areas, Coves, Display Cases, Shops
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
2SNLED-LD5-24SL-UNV-L840-CD1-U
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
3.3000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.50
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.38 in
Height [Metric]
6.0325 cm
Length
25.00 in
Length [Metric]
63.5000 cm
Lumens
2.412k lm
Material
Steel
Mounting
Strip
Size
25.0 IN Length 3.313 IN Width 2.375 IN Height
Standards
Sub Brand
SNLED Series
Type
Strip
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
18 W
Width
3.31 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Metalux®
Manufacturer
Cooper Lighting Solutions
Lamp Type
LED
Voltage Rating
120 to 277 V