or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Meltric Decontactor™ 61-68013 DSN6 Pin and Sleeve Inlet, 1000 VAC, 63 A, 3 Poles
SKU667121
MFGR #61-68013
$/ea
DSN series products are switch and hp rated for quick, safe equipment changeouts. DSNs are ideal for wet environments since they offer type 4X watertightness as soon as the plug is latched to the receptacle or as soon as the receptacle lid is closed.
DSN series products are switch and hp rated for quick, safe equipment changeouts. DSNs are ideal for wet environments since they offer type 4X watertightness as soon as the plug is latched to the receptacle or as soon as the receptacle lid is closed.
Catalog Number 61-68013 Country of Origin USA Enclosure IP66/IP67 Frequency Rating 50 to 400 Hz Gross Weight Per Pack 1 lb Material Polyester Number Of Poles 3 Series DSN6 Standards CSA 222.2 No. 182.1-07cCSAus CertifiedEAC CertifiedIEC EN 60309-1/60309-4RoHS CompliantUL 1682 Temperature Rating -40 to 60 °F Terminal Type Screw UNSPSC 39121402 UPC 11 78447464655 UPC 12 78447464655 Stock Status NONSTOCK Brand MELTRIC Manufacturer Meltric Corporation Amperage Rating 63 A Voltage Rating 1000 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | 61-68013 |
| Country of Origin | USA |
| Enclosure | IP66/IP67 |
| Frequency Rating | 50 to 400 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Material | Polyester |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | DSN6 |
| Standards | CSA 222.2 No. 182.1-07cCSAus CertifiedEAC CertifiedIEC EN 60309-1/60309-4RoHS CompliantUL 1682 |
| Temperature Rating | -40 to 60 °F |
| Terminal Type | Screw |
| UNSPSC | 39121402 |
| UPC 11 | 78447464655 |
| UPC 12 | 78447464655 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | MELTRIC |
| Manufacturer | Meltric Corporation |
| Amperage Rating | 63 A |
| Voltage Rating | 1000 VAC |