or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Meltric Decontactor™ 37-24043 DS200 Pin and Sleeve Receptacle, 480 VAC, 200 A, 3 Poles, 4 Wires, Blue
Meltric Decontactor™ 37-24043 DS200 Pin and Sleeve Receptacle, 480 VAC, 200 A, 3 Poles, 4 Wires, Blue
SKU475309
MFGR #37-24043
$/ea
DS Series Decontactor™s provide a useful combination of capacity and ruggedness. DS are often used to connect motors and welders in the metals, quarry, automotive, and mining industries. They are designed for applications requiring large wiring capacities. The DS's environmental rating is achieved as soon as the plug and receptacle are fully engaged, making them an excellent choice for outdoor applications where rainproof performance is required.
DS Series Decontactor™s provide a useful combination of capacity and ruggedness. DS are often used to connect motors and welders in the metals, quarry, automotive, and mining industries. They are designed for applications requiring large wiring capacities. The DS's environmental rating is achieved as soon as the plug and receptacle are fully engaged, making them an excellent choice for outdoor applications where rainproof performance is required.
Catalog Number 37-24043 Country of Origin USA Dimensions 5.16 Dia x 5.81 in L Enclosure IP54/IP55 Frequency Rating 60 Hz Gross Weight Per Pack 6.6700 lb Material Metal NEMA Rating NEMA 3R Number Of Poles 3 Series DS200 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 2682/1682CSA 182.1CE CertifiedNOM CertifiedIEC CertifiedNFPA 70E Temperature Rating -40 to 140 °F Terminal Type Screw Type Switch Rated UNSPSC 39121406 UPC 11 78447400311 UPC 12 78447400311 Stock Status NONSTOCK Brand MELTRIC Manufacturer Meltric Corporation Amperage Rating 200 A Color Blue Number of Wires 4 Voltage Rating 255/277/440/480 VAC With Ground, Short Circuit Rating 65 KAMP Switch and hp rated (AC only) 65 to 100 kA short circuit rated Amperage rating up to 200 A Up to 6 auxiliary contacts Spring assisted screw terminals patented design assures ''tighten and forget'' confidence Spring loaded butt-style contacts ensures optimal contact force and superior electrical performance over thousands of operations Lid provides Type 3R water protection (4X optional) for additional protection in harsh environments OFF button press to de-energize and provides push button circuit disconnection Dead front/safety shutter assures safety by preventing user access to live parts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Catalog Number | 37-24043 |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 5.16 Dia x 5.81 in L |
| Enclosure | IP54/IP55 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Weight Per Pack | 6.6700 lb |
| Material | Metal |
| NEMA Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | DS200 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 2682/1682CSA 182.1CE CertifiedNOM CertifiedIEC CertifiedNFPA 70E |
| Temperature Rating | -40 to 140 °F |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Switch Rated |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78447400311 |
| UPC 12 | 78447400311 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | MELTRIC |
| Manufacturer | Meltric Corporation |
| Amperage Rating | 200 A |
| Color | Blue |
| Number of Wires | 4 |
| Voltage Rating | 255/277/440/480 VAC |
| With Ground, Short Circuit Rating 65 KAMP |
| Switch and hp rated (AC only) |
| 65 to 100 kA short circuit rated |
| Amperage rating up to 200 A |
| Up to 6 auxiliary contacts |
| Spring assisted screw terminals patented design assures ''tighten and forget'' confidence |
| Spring loaded butt-style contacts ensures optimal contact force and superior electrical performance over thousands of operations |
| Lid provides Type 3R water protection (4X optional) for additional protection in harsh environments |
| OFF button press to de-energize and provides push button circuit disconnection |
| Dead front/safety shutter assures safety by preventing user access to live parts |