or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
McGill®
McGill® 53300818 5330 Lightweight Extension Light With 22 ft Cord, 8 W, Fluorescent Lamp, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
McGill®
McGill® 53300818 5330 Lightweight Extension Light With 22 ft Cord, 8 W, Fluorescent Lamp, 120 VAC
SKU363751
MFGR #53300818
$/ea
McGill® Extension Light, Lightweight, Series: 5330, 120 VAC, 8 W, Fluorescent Lamp, SJTO Cord, Plastic Housing, 17 in L
McGill® Extension Light, Lightweight, Series: 5330, 120 VAC, 8 W, Fluorescent Lamp, SJTO Cord, Plastic Housing, 17 in L
Application Industrial ARRA Compliant N Buy American Compliant Y Catalog Number 53300818 Cord Type SJTO Country of Origin US Currency USD Dimensions 17 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.01 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.44 in Height [Metric] 11.0998 mm Housing Material Plastic Length 23.70 in Length [Metric] 60.1980 cm Series 5330 Size 11 in Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 153UL File No. E59071CSA File No. LL89639CSA C22.2 File No. 12OSHA Approved Type Extension Light UNSPSC 39112005 UPC 11 03628327065 UPC 12 03628327065 Width 13.90 in Width [Metric] 35.3060 cm Stock Status NONSTOCK Brand McGill® Manufacturer McGill Lamp Type Fluorescent Wattage 4 W Industrial With 18/2-SJTO Cord, Heavy-Duty Construction Ideal for use in confined areas Emanates soft, glare free light Safe and durable, these lamps remain cool to the touch Outer tube protects 15/8/4 W lamps Durable, heavy duty construction throughout Low energy, long life No exposed metal parts
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 53300818 |
| Cord Type | SJTO |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.44 in |
| Height [Metric] | 11.0998 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Length | 23.70 in |
| Length [Metric] | 60.1980 cm |
| Series | 5330 |
| Size | 11 in |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 153UL File No. E59071CSA File No. LL89639CSA C22.2 File No. 12OSHA Approved |
| Type | Extension Light |
| UNSPSC | 39112005 |
| UPC 11 | 03628327065 |
| UPC 12 | 03628327065 |
| Width | 13.90 in |
| Width [Metric] | 35.3060 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | McGill® |
| Manufacturer | McGill |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Wattage | 4 W |
| Industrial |
| With 18/2-SJTO Cord, Heavy-Duty Construction |
| Ideal for use in confined areas |
| Emanates soft, glare free light |
| Safe and durable, these lamps remain cool to the touch |
| Outer tube protects 15/8/4 W lamps |
| Durable, heavy duty construction throughout |
| Low energy, long life |
| No exposed metal parts |