Maestro® MA-1000-LA Digital Fade Smart Dimmer, 120 VAC, 1 Pole, On/Off Mode, Light Almond
SKU238910
MFGR #MA-1000-LA
Actuator
Tapswitch
Application
Lighting Control
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
MA-1000-LA
Connection
Screw Terminal
Connection Type
Screw Terminal
Control
Tap
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
4.69 in H x 2.94 in W x 1.44 in D
Enclosure
Plastic
Environmental Conditions
0 to 90% humidity, non-condensing
EU RoHS Indicator
Face Material
Metal;Plastic
Frequency Rating
50-60 Hz
Gross Volume Per Pack
0.04
Gross Volume per Pack Metric
0.00
Gross Weight Per Pack
0.2700 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.11
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
4.50 in
Height [Metric]
11.4300 cm
Insulation
Plastic
Lamp Type
Halogen/Incandescent
Length
2.30 in
Length [Metric]
5.8420 cm
Material
Metal/Plastic
Mounting
Wallbox
Mounting Type
Wall
Number Of Poles
1
Operating Temperature
32 to 104 °F
Power Rating
1000 W
Series
MA-1000
Size
4.69 x 2.94 in
Standard
UL, CSA, NOM, ISO 9001
Standards
UL 1472CSA CertifiedNOM CertifiedANSI/IEEE Standard C62.41
Start Type
Pre-Set
Sub Brand
Maestro
Switch Type
Tapswitch
Temperature Rating
32 to 104 °F
Terminal Type
Screw
Type
Digital fade dimmer, multi-location/3-way/single-pole
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
1,000 W
Width
2.30 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Lutron®
Manufacturer
Lutron Electronics Co., Inc
Color
Light Almond
Operation Mode
On/Off
Voltage Rating
120 VAC