or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lutron® RMJ-ECO32-DV-B Energi TriPak Dimming Module, 120/277 VAC
SKU742384
MFGR #RMJ-ECO32-DV-B
$/ea
The PowPak® Dimming Module with EcoSystem® is a radio frequency (RF) control that operates up to 32 EcoSystem® Ballasts / LED drivers based on input from Pico® controls and Radio Power SavrTM sensors. Configurable for multiple zones in a single area, the Dimming Module with EcoSystem® is ideal for small areas such as classrooms, conference rooms, and private offices. Communication with RF input devices, such as Pico® controls and Radio Power SavrTM sensors, is accomplished using Lutron® Clear Connect® RF Technology.
The PowPak® Dimming Module with EcoSystem® is a radio frequency (RF) control that operates up to 32 EcoSystem® Ballasts / LED drivers based on input from Pico® controls and Radio Power SavrTM sensors. Configurable for multiple zones in a single area, the Dimming Module with EcoSystem® is ideal for small areas such as classrooms, conference rooms, and private offices. Communication with RF input devices, such as Pico® controls and Radio Power SavrTM sensors, is accomplished using Lutron® Clear Connect® RF Technology.
Amperage Rating 40 mA Application Lighting Control ARRA Compliant N Brand Lutron® Buy American Compliant N Catalog Number RMJ-ECO32-DV-B Color Blue/White Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3.94 in H x 2.82 in W x 1.25 in D Enclosure Plastic Environmental Conditions 0 to 90% humidity, non-condensing. Indoor use only. EU RoHS Indicator N Face Material Metal;Plastic Frequency Rating 431 to 437 MHz Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Insulation Plastic Lamp Type Fluorescent/LED Length 3.50 in Length [Metric] 8.8900 cm Manufacturer Lutron Electronics Co., Inc Material Metal/Plastic Mounting Fixture Mounting Type Junction Box Number Of Poles 1 Operating Temperature 32 to 104 °F Operation Mode On/Off Power Rating 16 W Sensing Range 30 ft Series Energi TriPak™ Size 3.94 x 2.82 in Standard UL, FCC, CSA, IC, COFETEL, NOM Standards UL ListedFCC ApprovedNEC 2014 300.22(C)(3)Industry Canada CertifiedCOFETEL CertifiedNOM CertifiedUL 2043 Plenum Rated Stock Status NONSTOCK Sub Brand PowPak Temperature Rating 32 to 104 °F Terminal Type Wired Type Dimming module with EcoSystem UNSPSC 39122206 UPC 11 02755782883 UPC 12 02755782883 Voltage Rating 120 to 277 VAC Width 2.40 in Width [Metric] 6.0960 cm Lighting Control Radio frequency (RF) control that operates up to 32 EcoSystem ballasts/LED drivers based on input from Pico wireless controls and Radio Powr Savr sensors. Configurable for multiple zones in a single area. Ideal for small areas such as classrooms, conference rooms, and private offices. Communication with RF input devices is accomplished using Lutron Clear Connect RF Technology. Receives input from up to nine Pico controls, six Radio Powr Savr occupancy/vacancy sensors and one Radio Powr Savr daylight sensor. Mounts to a U.S. style junction box through a standard size knockout. Controls up to 32 EcoSystem® fluorescent dimming ballasts and LED drivers Receives input from up to nine Pico® controls, six Radio Powr Savr™ occupancy/vacancy sensors and one Radio Powr Savr™ daylight sensor Utilizes Lutron® Clear Connect® RF technology Mounts to a junction box through a standard 1/2 in (NPT trade size) knockout Mounts to a U.S. style junction box through a standard size knockout 0 to 90% humidity, non-condensing J-box mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 40 mA |
| Application | Lighting Control |
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Lutron® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | RMJ-ECO32-DV-B |
| Color | Blue/White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.94 in H x 2.82 in W x 1.25 in D |
| Enclosure | Plastic |
| Environmental Conditions | 0 to 90% humidity, non-condensing. Indoor use only. |
| EU RoHS Indicator | N |
| Face Material | Metal;Plastic |
| Frequency Rating | 431 to 437 MHz |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Insulation | Plastic |
| Lamp Type | Fluorescent/LED |
| Length | 3.50 in |
| Length [Metric] | 8.8900 cm |
| Manufacturer | Lutron Electronics Co., Inc |
| Material | Metal/Plastic |
| Mounting | Fixture |
| Mounting Type | Junction Box |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 32 to 104 °F |
| Operation Mode | On/Off |
| Power Rating | 16 W |
| Sensing Range | 30 ft |
| Series | Energi TriPak™ |
| Size | 3.94 x 2.82 in |
| Standard | UL, FCC, CSA, IC, COFETEL, NOM |
| Standards | UL ListedFCC ApprovedNEC 2014 300.22(C)(3)Industry Canada CertifiedCOFETEL CertifiedNOM CertifiedUL 2043 Plenum Rated |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | PowPak |
| Temperature Rating | 32 to 104 °F |
| Terminal Type | Wired |
| Type | Dimming module with EcoSystem |
| UNSPSC | 39122206 |
| UPC 11 | 02755782883 |
| UPC 12 | 02755782883 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Width | 2.40 in |
| Width [Metric] | 6.0960 cm |
| Lighting Control |
| Radio frequency (RF) control that operates up to 32 EcoSystem ballasts/LED drivers based on input from Pico wireless controls and Radio Powr Savr sensors. Configurable for multiple zones in a single area. Ideal for small areas such as classrooms, conference rooms, and private offices. Communication with RF input devices is accomplished using Lutron Clear Connect RF Technology. Receives input from up to nine Pico controls, six Radio Powr Savr occupancy/vacancy sensors and one Radio Powr Savr daylight sensor. Mounts to a U.S. style junction box through a standard size knockout. |
| Controls up to 32 EcoSystem® fluorescent dimming ballasts and LED drivers |
| Receives input from up to nine Pico® controls, six Radio Powr Savr™ occupancy/vacancy sensors and one Radio Powr Savr™ daylight sensor |
| Utilizes Lutron® Clear Connect® RF technology |
| Mounts to a junction box through a standard 1/2 in (NPT trade size) knockout |
| Mounts to a U.S. style junction box through a standard size knockout |
| 0 to 90% humidity, non-condensing |
| J-box mounting |