Lutron® GRAFIK Eye® GRX-CBL-46L-250 GRX-CBL-46L Non-Plenum Cable, 300 VDC, (6) 12 to 24 AWG Copper Conductors, 250 FT
Lutron®
SKU1008371
MFGR #GRX-CBL-46L-250
Lutron® GRAFIK Eye® Cable, Non-Plenum, Series: GRX-CBL-46L, 300 VDC, 6 Conductors, Copper Conductor, 12 to 24 AWG Conductor, 0.325 in Outside Dia, 250 ft Length, PVC Coated, 75 deg C. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting Control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | GRX-CBL-46L-250 |
| Conductor Range | 22 AWG |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | PVC Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.42 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 21.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.53 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.63 in |
| Height [Metric] | 16.8402 cm |
| Insulation | PVC |
| Jacket Material | PVC Coated |
| Length [Metric] | 26.6700 cm |
| Material | Copper/PVC |
| Number Of Conductors | 6 |
| Outside Diameter | 0.325 in |
| Series | GRX-CBL-46L |
| Size | 0.325 in |
| Standard | UL, cUL, CSA, FT-4 |
| Standards | UL, cULus Listed, CSA Certified |
| Sub Brand | GRAFIK Eye |
| Temperature Rating | 75 °C |
| Type | Cable |
| UNSPSC | 39121438 |
| UPC 11 | 02755736708 |
| UPC 12 | 027557367080 |
| Width | 10.50 in |
| Width [Metric] | 26.6700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lutron® |
| Manufacturer | Lutron Electronics Co., Inc |
| Conductor Size | 12 to 24 AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Length | 10.50 in |
| Voltage Rating | 300 V |
| Lighting Control |
| Non-plenum rated. Listed as cable type CL3R or CMG. Total outer jacket diameter: 0.325 in (8.25 mm). PVC sheath, 75 degree celsius rated. Rated FT4. |
| 48 pF/ft max conductor to shield |
| 25 pF/ft max conductor to conductor |