Lumiere 203-50MR16-12-BZ Cambria 203 Dimmable Low Voltage Floodlight Fixture,) MR16 Halogen Lamp, 12 VDC, Bronze/Polyester Powder Coated H
Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~10586916
MFGR #203-50MR16-12-BZ
Lumiere Floodlight Fixture, Dimmable Low Voltage, Series: Cambria 203, 12 VDC, 0.417 A, MR16 Halogen Lamp, 50 W Lamp, GU5.3 Bi-Pin Lamp Base, 4000 hr Average Life, 3050 K Color Temperature, Tempered Glass Shade, Glass Lens, IP65 Enclosure, Stem Mounting, Steel Housing Material, Bronze/Polyester Powder Coated Housing Finish, 15-1/4 in L x 15-1/4 in W x 2-1/4 in H Dimensions
Amperage Rating
417m A
Application
Lighting Applications
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
203-50MR16-12-BZ
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.9200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.42
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.25 in
Height [Metric]
5.7150 cm
Length
15.25 in
Length [Metric]
38.7350 cm
Size
15.25 IN Length 15.25 IN Width 2.25 IN Height
Style
(blank)
Sub Brand
Cambria 203
Type
Accent / Flood
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
50 W
Width
15.25 in
Width [Metric]
Brand
Lumiere
Manufacturer
Cooper Lighting Solutions
Lamp Type
MR16
Voltage Rating
12 V