or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Littelfuse® LLSRK500ID POWR-GARD® LLSRK_ID Current Limiting Time Delay Fuse, 500 A, 600 VAC/300 VDC, 20 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
Littelfuse® LLSRK500ID POWR-GARD® LLSRK_ID Current Limiting Time Delay Fuse, 500 A, 600 VAC/300 VDC, 20 kA Interrupt, Class RK1
SKU202708
MFGR #LLSRK500ID
Your Cost: $832.83/ea
List: The all new LLSRK_ID series fuse is the most advanced Class RK1 fuse available today providing unparalleled performance and protection to modern circuits. The patented Indicator™ technology provides instant identification of a blown fuse greatly enhancing system up time, while the precision formed short circuit elements virtually eliminate damage to components from unexpected electrical faults. In addition, the all new solid-state overload section has no moving parts, stopping unnecessary fatigue failures commonly found in other spring loaded fuses.
The all new LLSRK_ID series fuse is the most advanced Class RK1 fuse available today providing unparalleled performance and protection to modern circuits. The patented Indicator™ technology provides instant identification of a blown fuse greatly enhancing system up time, while the precision formed short circuit elements virtually eliminate damage to components from unexpected electrical faults. In addition, the all new solid-state overload section has no moving parts, stopping unnecessary fatigue failures commonly found in other spring loaded fuses.
Alternate Catalog Number LSRK500.XXID Application All general purpose circuits ARRA Compliant N Body Size 3-3/32 in Dia x 13-3/8 in L Body Style Cartridge Brand Littelfuse® Buy American Compliant N Catalog Number LLSRK500ID Country of Origin MX Currency USD Element Dual EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536100040 Indicating|Non~Indicating Indicating Item Group 079458-8K Manufacturer Littelfuse Inc. Mounting Type Holder Rejection|Non~Rejection Time-Delay Series LLSRK_ID Short Circuit Rating Blade Standard Standard 248-12 UL Listed/CSA Standards Standard 248-12UL E81895CSA LR29862CE CertifiedWF-1814 Federal SpecificationRoHS CompliantPROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer Stock Status NONSTOCK Sub Brand LLSRK Series Type Class RK1 UNSPSC 39121627 UPC 11 07945806073 UPC 12 079458060737
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | LSRK500.XXID |
| Application | All general purpose circuits |
| ARRA Compliant | N |
| Body Size | 3-3/32 in Dia x 13-3/8 in L |
| Body Style | Cartridge |
| Brand | Littelfuse® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LLSRK500ID |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Element | Dual |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536100040 |
| Indicating|Non~Indicating | Indicating |
| Item Group | 079458-8K |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Mounting Type | Holder |
| Rejection|Non~Rejection | Time-Delay |
| Series | LLSRK_ID |
| Short Circuit Rating | Blade |
| Standard | Standard 248-12 UL Listed/CSA |
| Standards | Standard 248-12UL E81895CSA LR29862CE CertifiedWF-1814 Federal SpecificationRoHS CompliantPROP65: This product can expose you to chemicals including nickel, which is known to the State of California to cause cancer |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | LLSRK Series |
| Type | Class RK1 |
| UNSPSC | 39121627 |
| UPC 11 | 07945806073 |
| UPC 12 | 079458060737 |